Yaşam

Ihlamur Nasıl Yapılır? En İyi Nasıl Demlenir?

Ihlamur nasıl yapılır? En iyi nasıl demlenir?  Ihlamur çayının faydaları nelerdir? Ihlamur nasıl saklanmalıdır? Bu makalede kısaca anlatacağız.

Ihlamur nasıl yapılır?, en sevilen bitki çaylarından biri ıhlamurdur. Kışın sağladığı şifalar nedeni ile demlenen ıhlamur oldukça sevilir. Lezzetli olduğu kadar şifalıdır. Kuzey yarım kürede bulunan ıhlamur ebegümeciler ailesine ait ılıman toprakta yetişen bir ağaçtır. Çiçeklerinden yapılan çay sağlık için tüketilir. Kokusu, lezzeti ve şifası ile kış aylarının vazgeçilmezidir. Ihlamur çayı için bir tutam ıhlamur ve bir fincan kaynar su yeterlidir. Kaynattığınız suyu bir fincana alarak ıhlamuru içine bırakın. Daha iyi demlenmesi için ağzına bir tabak kapatın. 7-8 dakika demlenmeye bırakın. Ilıyan çayınızı süzerek içebilirsiniz.

En iyi nasıl demlenir?, ıhlamur çayını tüm ailece tüketebileceğiniz özelliktedir. Genellikle fincanda değil çaydanlıkta demlemek daha uygun olur. Tüm aileye yetecek kadar ıhlamur çayı elde edersiniz. Genellikle çaydanlığın demlik kısmı kullanılır. Bitki çayları için üretilmiş demliklerde kullanabilirsiniz. Yeteri kadar su demlikte kaynamaya konur. Bir tatlı kaşığı ıhlamur yeterlidir. Çaydanlığın kapağı kapatılarak demlenmeye bırakılır. 8-10 dakika demlenmesi için yeterlidir. Hamileler ıhlamur çayını tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Sağlık deposu olan ıhlamur her evde bulunması gereken çaylardandır. Sakinleştirici etkisi ile ruhsal dinginlik sağlar. Geceleri daha iyi uyumanızı sağlar. Soğuk algınlığı ve nezle gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Solunum yollarını açarak rahat nefes almanızı sağlar. Ihlamur öksürüğü giderirken solunum yollarındaki tahrişleri onarır. Zengin içeriklere sahiptir. Sindirim sisteminin de dostudur.

Ihlamur çayının faydaları, hazımsızlık, kabızlık, şişkinlik gibi rahatsızlıklarda fayda sağlar. Saç ve cilt sağlığında da büyük önem taşır. Gözlerin üzerinde 10 – 15 dakika bekleterek, göz etrafındaki bakteri ve çapakları temizler. Yaprakları cilt lekelerine, demlenerek hazırlanan çayı ise saçlarınıza güç ve parlaklık kazandırır.

Ihlamur Nasıl Saklanmalıdır?

Ihlamur nasıl saklanmalı?, kurutulmuş ıhlamurların dayanıklılık süresi bir yıldır. Hava almayan buzdolabı poşetinde ya da bir cam kavanozda saklayabilirsiniz. Hava almadan kuru ve nemsiz ortamda saklanan ıhlamurlar tazeliğni ve kokusunu daima korur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu