Sağlık

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Özellikle yaz mevsiminde artış gösteren idrar yolu enfeksiyonu, daha çok kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. İdrar yolu kadınlarda çok kısa bir kanalla dışarı açıldığından dolayı mikropların içeri girmesi çok kolay olmaktadır. Bu mikroplar idrar kanalı ve idrar torbasına hızlıca yayılır ve üreyerek enfeksiyona sebep olurlar. Havuz,-deniz gibi ıslak ortamlar, cinsel ilişki, genital akıntılar bu enfeksiyona sebep olabilmektedir. İdrar yolları alt ve üst yollar olmak üzere iki bölümde incelenmektedir. Üst idrar yolları böbrekler ve mesane arasında üreter isimli bağlantının bulunduğu kısımdır. Alt idrar yolu ise mesane ve mesanenin dışarı açılmasının sağlayan bağlantı kısımdır. Alt idrar yollarının dışarı ile ilişkisi olduğu için bu kısımda enfeksiyon daha sık görülmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu olan bireyde sık sık fakat azar azar idrara çıkma, idrar yaparken yanma, kasık ağrısı ve kanlı idrar görülebilmektedir. Ayrıca ateşlenme, halsizlik ve bel ağrıları bu hastalığın klinik belirtilerindendir. Bu belirtilere rastlanıldığında bir uzmandan yardım alınmalıdır. Eğr bir yıl içerisinde 3′ den fazla görülüyorsa bu rahatsızlığın altında yatan başka nedenler olabileceğinden dolayı araştırılması gerekir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanı ve Tedavisi Nasıldır?

İdrar yolu enfeksiyonu teşhisi oldukça kolay olmaktadır. Genellikle yapılan idrar tahlili yeterli olmaktadır. Fakat bazı durumlarda idrar kültürüde istenilebilmektedir. Bu idrar kültürünün sonuçlarına göre çeşitli antibiyotikler verilmektedir. Hissedilen ağrıyı azaltmak amacıyla ağrı kesicilirde verilebilmektedir. Kasık bölgesine ugulanan sıcak uygulaması faydalı olabilmektedir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlıklarında bu durumu oluşturan asıl nedeni ameliyatla tedavi ederek tedavi edilebilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu