Hamilelik

Gebelikte Ay Ay İşleyen Süreç

Annelik duygusu her kadının yaşaması gereken mükemmel bir duygu olarak bilinir. Peki, anneler anne olduklarını ilk ne zaman hissediyorlar? Bir kadın, bebeğin karnında olduğunu hissettiği anda annelik duygularını yaşamaya başlar. Çocuk büyütmenin zorluğu kadar hamilelik sürecinin zorluğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü anne ve bebeği psikolojik ve fiziksel olarak etkileyen bir dönemdir.Hamileliğin ilk anlarından itibaren gelişim süreci ay ay gebelik ile işlemeye başlar. İlk ay hormonların en çok çalıştığı dönem olmakla birlikte bebeğin beyninin bölümü oluşmaya başlar.

gebelik
gebelik

İkinci aydan itibaren bebeğin boyu 1- 1.5 cm civarındadır. Göz, burun ve kulakların oluşmaya başlaması ile kalp atışları artık ultrason ile duyulmaya başlanır. Kan pompalanmaya gelişimi de ilerlemeye devam eder.Üçüncü aya geldiğinde anne duygusal yönden karmaşıklık içerisine girebilir. Aynı zamanda mide yanmaları, ekşimeleri ve farklı rahatsızlıklardan dolayı rahatsızlık duyabilir.  Bel ve sırt ağrıları yoğun olarak görülür, ayaklara kramp girebilir. Bu durumlarda anne ayaklarını bir yastık ile destekleyerek yüksekte tutmalıdır.Dördüncü ayda bebek hızlı bir fiziksel büyüme sürecine girer. Bu da annede dengesizlik sorunlarının oluşmasına neden olabilir.

5.Aya Dikkat!

Bebek bu ayda duygusal olarak görme, duyma, hissetmeye başlar. Bu zamanlarda anne ve baba bebekle konuşmaya başlayabilir.Ay ay gebelik sürecinde altıncı ayda bebek tepkiler vermeye başlar. Ciğerleri gelişir ve sizin sesinizi rahatlıkla duyabilir.

gebelik süreci
gebelik süreci

Yedinci ayda hızlı bir şekilde hormonal değişimler gözlemlenirken sekizinci ayda tırnakları ve saçları oluşmaya başlar. Anne baş dönmeleri yaşarken denge sorunları da meydana gelebilir. Ve dokuzuncu ayda bebek artık büyüdüğü için dışarıdan hareketleri dışarıdan gözlemlenebilir ve ilerleyen zamanlarda sancılar ve ağrılar oluşur. Daha ayrıntılı bilgileri http://www.gebelikveannelik.com/ay-ay-gebelik adresinden ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu