Hamilelik

Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Hamile kalmak isteyen pek çok kişi gebelik nasıl anlaşılır sorusunu merak ediyor. Öncelikle hamilelik belirtileri arasında yorgunluk, bulantı, göğüste gerginlik ve vajinal akıntı meydana gelebilir.

Gebelik nasıl anlaşılır? gibi sorular hamile kalmak isteyen kadınların merak ettiği bir konudur. Öncelikle hamile olduğunuzu anlamak için bazı önemli unsurlar vardır. Bunlardan ilki adet gecikmesidir. Adet gecikmesi olan kişiler de yorgunluk, vajşnal akıntı, bulantı ya da göğüsler de gerginlik hissi var ise gebelik meydana gelebilir. Belirtiler herkes de aynı görülmez. Kimi kadında yorgunluk hissi, kimi kadında ise bulantı görülebilir. Ancak bu belirtilerden birisi var ise muhakkak bir gebelik testi yaptırmalısınız.

Hamilelik belirtileri arasında ilk olarak adet gecikmesi, kasıklar da ağrı, kasıklar da kramp, hafif akıntı, kanama, memeler de hassaslaşma ya da ağrı, vücut sıcaklığında değişkenlik, yorgunluk hissi ve halsizlik, mide yanması, mide ekşimesi, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, şişkinlik, kabızlık ve sık idrara çıkma gibi belirtiler başlıcadır.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik döneminde ilk aşama implantasyon dönemidir. Dolayısı ile hamilelik belirtileri bu süreçte ortaya çıkar. Döllenen yumurta rahim duvarına yerleştiğinde kanamalar görülebilir. Bu kanamalar ortalama 2 hafta sürer ve adet gecikmesinden 1 hafta sonra kişi gebelik testi yaparsa sonucu net bir şekilde öğrenebilir. Hamile olan kişiler implantasyon sürecinde aniden öfkelenebilir ya da duygusal olabilir.

Hamilelik belirtileri genellikle yumurtanın döllenmesi ile ortaya çıkar. Ancak çoğu kişi adet kanaması zanneder ve kanamayı gebeliğe yormaz. Çünkü kadınların birçoğu bu konular hakkında bilgi sahibi değildir. Bu yüzden gebe kalmak istediğinizde hamilelik ile ilgili önemli konuları araştırmalısınız.

Hamileliğin İlk Haftası

Hamileliğin ilk haftasında kişi gebe sayılamaz. Son adetin ilk gününden itibaren gebelik süreci sayılmaya başlanır. Adet döngünüze göre 7-10 gün içerisinde kişinin gebe olup olmadığı anlaşılır. Yumurtlama sonrası 24 saatten sonra 3 gün düzenli olarak seks yapılır ise yumurta sperm tarafından döllenir.

Gebeliğin ilk haftasından sonra ortaya çıkan belirtiler hamileliği simgeler. Bunun için eczaneden bir gebelik testi alarak kendiniz gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu