Eğitim & Kurs

Evde Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir?

Evde Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir? Ders çalışmaya başladığınızda zaten çalıştığınız konuya belirli bir süre sonra adapte olmaya başlıyorsunuz ve tam siz odaklanmış bir şekilde konunuza çalışırken bir yandan telefonunuzdan bildirim sesi gelmesi ya da telefonunuz sessizdeyse bile bir anda ekranın parlaması dikkatinizi dağıtacaktır.

Evde Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir? Önceliğiniz telefon bildirimlerini kapatmak olmalı çünkü, belki gelen ilk bir iki bildirimi göz ardı edebileceksiniz fakat art arda bildirim gelmesi durumunda ne kadar süre karşı koyabilirsiniz, bilinmez. Bu sebeple ders çalışırken sosyal medya bildirimlerinizin kapalı tutarak dikkatinizin dağılmasını engellemiş olacaksınız.

Odaklanma Uygulamalarını Kullanmak

Ders çalışırken çok fazla dikkatinizin dağıldığını düşünüyorsanız bunun için tasarlanmış odaklanma uygulamalarını kullanabilirsiniz. Telefonunuzun mağazasından bu tarz uygulamaları aratıp kendinize en uygun olanını seçebilirsiniz. Bu uygulamalar odaklanmanızı arttırmayı hedefleyen aynı zamanda gün içerisinde yapacaklarınızı listeleyerek ilerlemenizi görmenizi sağlayacaktır.

Benimle Ders Çalış Videoları İzlemek

Evde ders çalışmak zorunda olmak bir süre sonra sıkıcı olmaya başlayabiliyor. Bu noktada benimle ders çalış videolarını tarayıp belirlediğiniz kişilerle bilgisayar ya da telefonunuz aracılığıyla sanki o an aynı ortamdaymış gibi ders çalışabilirsiniz. Dersten kopmaya başladığınız o anda karşınızdaki kişinin ders çalıştığını gördüğünüzde sizler tekrar motive olabilir ve ders çalışmaya odaklanabilirsiniz.

Bir Sonraki Günü Planlamak

Her gün yatmadan önce bir sonraki günü planlamak bu süreçte sizin için önem arz ediyor. Yatmadan önce ertesi günün görevlerini planlamanız hem zamanınızı verimli kullanmanızı sağlayacak hem de zihninizi meşgul eden şeyleri kâğıt üzerinde bir bütün halinde görmenizi sağlayacaktır. Günün planlamasını yapmayı alışkanlık haline getirdiğinizde bir süre sonra otomatik olarak düzene girdiğinizi ve bundan vazgeçemediğinize tanık olacaksınız.

Haftalık Program Yap

Sınav döneminde günlük ya da aylık program yapmayı tercih ediyor olabilirsiniz fakat üst düzey verim almanızı sağlayacak bir planlama ise haftalık planlamadır. Özellikle sınav döneminde birçok farklı dersten farklı konular öğreniyorsunuz ve bu görmüş olduğunuz konuları kendi kitaplarınızdan çalışıp çözmeniz gerekiyor. Çok fazla kitap ve ders ile karşı karşıya kaldığınızda durum karmaşık bir hal alabiliyor. Burada daha detaylı bir haftalık program hazırlamanız daha doğru olacaktır. Haftalık planınızda elinizde bulunan kaynakları taramalı ve o hafta içinde çalışmanız gereken ders ve konuları listelemelisiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu