Sağlık

Ebegümeci Bitkisinin Faydaları ve Boğaz İltihabında Kullanımı

Ebegümeci Bitkisinin Faydaları

Akdeniz Bölgesi’ nde yaygın yetişme alanı bulan ebegümeci, yemeklerde ya da salatalarda da sıkça kullanılan, yoğun aramalı ve yararlı bir bitkidir. Anadolu’ da birçok yöremizde aroma amacıyla, servis sırasında porsiyonlar üzerine kıyılarak da kullanılmaktadır.
Ebegümeci, alternatif tıpta faydalanılan bitkilerin başında gelmektedir. Çünkü ebegümeci hem besleyici hem de kalsiyum, protein ve fosfor ile oldukça değerli elementler olan malvin ve maldavin açısından zengindir.
Ebegümeci bitkisinin faydaları nelerdir?
Ebegümeci, ilk olarak zengin bir protein kaynağıdır. İçeriğinde bulundurduğu yüksek düzeyde C  vitamini ile de soğuk algınlığına karşı bedeni enfeksiyonlara karşı güçlü bir hale getirmektedir. Ayrıca ebegümecinin içerdiği kalsiyum, kemik sağlığı açısından son derece gereklidir.
Ebegümeci, aftların tedavisinde de etkili olmakta ayrıca ağız yaralarının ya da diş rahatsızlıklarının sebep olduğu ağız kokusunu gidermektedir. Ebegümeci bitkisi çiğnenerek, aftlarda iyileştirici etki yaptığı ve ağız kokularını giderdiği gibi, bir bardak suda bir tutam ebegümeci 5-7 dakika kaynatılarak, karışıma taze nane atılarak, ılıdığında gargara şeklinde de kullanılabilir.
Ebegümeci diş eti sağlığında da koruyucu etki yapmaktadır. İçeriğinde bulunan malvin ve maldivin, diş etleri için doğal bir ilaçtır. Ebegümeci ile akşamları yatarken yapılan gargara,  sabahları oluşan ağız kokusunu engelleyecektir.
Ebegümeci boğaz ağrısı ve bademcik iltihaplarında da birebir bir bitkidir. Adeta doğal bir ilaç olan ebegümeci kürü, öksürük krizlerini azaltmada ve bademcik enfeksiyonunun iyileşmesini hızlandırmaktadır.
Bademcik iltihapları için ebegümeci kürü tarifi
Bademcik iltihabı için ebegümeci kullanırken, takviye olarak adaçayından da faydalanılır. Adaçayı sakinleştirici etkisiyle boğaz ağrılarını rahatlatmaktadır. Ebegümeci, boğaz iltihaplarını iyileştirici rol oynamakta ve balgam kökenli öksürüğü söktürmektedir.
Bademcik iltihabı ve öksürük için ebegümeci kürü hazırlarken; 1 su bardağı suda iki çay kaşığı ebegümecini kaynatınız. 10 dakika kaynattığınız bu karışımı bir su bardağına alarak içine bir poşet adaçayını atınız. Karışımı ağzı  kapalı şekilde iki-üç dakika demleyerek ılıtınız.  Bademcik iltihabı ve öksürük için ebegümeci  kürünü sabah akşam gargara olarak kullanınız. Her uygulamada kürü taze olarak hazırlamanız daha iyi olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu