Hamilelik

Doğum Sonrası Depresyon Nasıl Atlatılır?

Doğum sonrası depresyon, çok sayıda kişide görülür. Hormonal bir durum olduğundan, doğumla beraber artış gösterebilir.

Doğum sonrası depresyon nasıl atılacak? En önemlisi de yaşanan bu durumdan annelerin bir an önce çıkmasıdır. Doğum sonrasında hormon düzeyi bir anda hamilelik öncesinde döner. Bu ani değişim, vücutta kimyasal bir değişim anlamına geliyor. Hormon değişiminin doğrudan doğum sonrasında depresyona sebep olmadığı bilinir. Bu değişime anne olmanın verdiği sorumluluk, sosyal ve psikolojik etkiler de eklendiğinde, depresyon ortaya çıkar.

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri

Doğum sonrasında depresyon olduğu nasıl anlaşılır? Depresyonun belirtileri incelenebilir. Doğum sonrası depresyon belirtileri üzerinden annede doğum sonrası depresyon olup olmadığı en kolay şekilde tespit edilir. Üzgün, mutsuz hissetme en sık görülen belirtiler arasında. Aynı zamanda anne kendisini değersiz de hissedebilir. Yetersizlik ve suçluluk duygusu, depresif ruh hali görülenler arasında. Çok ağlama ya da ağlayamama sorununun olması, gerginlik hissinin uzun süre devam etmesi, yetersizlik ve suçluluk duygusu gibi pek çok duygu bir arada yaşanabilir. Bu durum doğum sonrasında yaşanan depresyonun göstergelerinden biridir.

Doğum Sonrası Depresyon Tedavisi

Yaşanan bu sorunu atlatmak için tedavi görmek ilk akla gelenler arasında. Eğer yaşanan belirtiler yoğunsa ve sorun çözülmüyorsa, postpartum depresyon tedavisi ile annenin kendisini daha iyi hissetmesi sağlanır. Semptomların tipine göre değişiklik gösteren tedavidir. Destek grubuna katılmak ya da terapi almak önerilenler arasında. Doğum sonrası depresyon ilaçlarının kullanılması tedavi için gerekli olabilir. Bu hususta doktor önerisine göre hareket etmek en doğrusu olacaktır. Eğer doktorunuzun depresyon ilacı kullanmanızı önermesi söz konusu olursa, ilaçların iki hafta içinde etki etmeye başlayacağını bilmelisiniz. Hemen etki görmeniz söz konusu olmadığından bu süreci ilaçları doğru ve eksiksiz kullanarak geçirmenizi öneriyoruz.

Doğum sonrası depresyon tedavisi ilaç tedavisi olarak gerçekleşirse birtakım yan etkiler söz konusu olabilir. Bunlar arasında ağız kuruluğunun olması var. Bol su tüketimi ile bu sorunun çözümünü sağlamak önerilebilir. Aynı zamanda yorgun hissetmek de yine ortaya çıkacak yan etkiler arasındadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu