Hamilelik

Doğum Kontrol Hapı Kullanımına Dikkat!

Hamile kalmamak için özellikle doğum kontrol yapı kullanımı giderek yaygınlaştığı gibi oluşabilecek riskler nedeniyle bu konuda dikkatli olunması gerekmektedir.

Özellikle istem dışı gebelik durumu söz konusu olmaması için doğum kontrol hapı günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak kullanımı sırasında dikkatli olunması beklenmedik sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Hamilelik oluşması halinde operasyon sırasında hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün arttığı gibi bu konuda yeterli bilgiye sahip olunması özellikle korunma yöntemlerinin geliştirilmesini sağlayabilir. Kişilerin özellikle gebelik durumu için kendilerini korumak adına tercih edecekleri çok sayıda farklı yöntem bulunmaktadır. En doğru seçimin tercih edilebilmesi için yeterli bilgiye sahip olması oldukça önemlidir.

Geleneksel yöntemler başarı oranının düşmesine neden olabilir. Bu nedenle özellikle modern korunma yöntemleri giderek yaygınlaşmaya başlamaktadır. Kürtaj özellikle kişinin sağlığı açısından da problem yaşanmasına neden olabileceğinden hayati risk taşıma durumu söz konusudur. Gebeliğin oluşmaması için doğru şekilde kullanılacak olan korunma yöntemleri arasında doğum kontrol hapı yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle kullanılacak olan doğum kontrol hapının yararları şu şekilde sıralanabilir;

  • Adetlerin düzene girmesini sağlar.
  • Adet öncesinde yaşanan gerginliği ve gösterge sisteminin belirtilerinin azalmasını sağlayabilir.
  • Sivilce ve aynı zamanda vücuttaki aşırı kullanımının azalmasını sağlayabilir.
  • Kemik yapısının güçlenmesini sağlayabilir.
  • Kronik karın ağrısı, çikolata kistleri veya miyomların yol açmış olduğu kanamaların azalmasını sağlayabilir.

Doğum Kontrol Hapının Kullanılmaması Gereken Dönemler

Doğru şekilde kullanılması durumunda yararlı olabileceği gibi yanlış dönemlerle ve yanlış şekilde kullanılmasının zararlı olması söz konusudur. Bu nedenle özellikle doğumdan sonraki ilk 6 hafta içerisinde doğum kontrolü bunu kullanılmaması gerekir. Sigara kullanan ve 35 yaş sonrası kadınlarda kullanılmaması gerekir. Kalp hastalıkları, karaciğer hastalığı, hipertansiyon veya damar tıkanıklığı gibi problemi olan kişilerde kullanılmaması gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu