Eğitim

Ders Çalışmaya Başlamak İçin Gereken 6 Madde

Çoğu kişi ders çalışmakta sıkıntı yaşamaktadır. Bu yazımızda ders çalışmaya başlamak hakkında yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Ders çalışmak kimileri için zorludur. Fakat dikkat edilmesi gereken birkaç hususa uyulduğu takdirde oldukça kolay olmaktadır.

  1. Kendinize Uygun Olan Ders Programları Hazırlamalısınız.

Zamanı iyi değerlendirmek için kendinize ders programları hazırlamanızın ve uymanızın başarılı olmanızda önemi oldukça büyüktür. Bu ders programlarını günlük, haftalık ve aylık olarak oluşturun. Bitirmek istediğiniz konuları ve belirlediğiniz bitirme sürelerini not alın. Bu şekilde sistematik ve planlı olarak ders çalışmayı gerçekleştireceksiniz.

  1. Uygun Çalışma Alanınızı Oluşturmanız Gereklidir.

Gün içerisinde kullanacağınız defter ve kitapları çalışma masanıza önceden yerleştiriniz. Gereksiz ve fazla olan hiçbir şey masada bulunmamasına dikkat etmelisiniz.  Odanızda takvim ve saat bulundurmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca ders çalışılacak odanın ışığının yeterli olması gerekir.

  1. Düzenli Aralıklarla Tekrar Yapmalısınız.

Gün içerisinde öğrendiğiniz konuların tekrarını mutlaka akşam yapmalısınız. Çünkü yeni öğrendikleriniz bilgilerin kalıcı hafızaya yerleşmesi için aynı gün içinde tekrar edilmesi gerekir. Ayrıca haftalık olarak da tekrarlar yapmaya özen gösteriniz.

  1. 40 Dakika Ders – 10 dakika Mola Sistemi Uygulayınız.

Uzun saatler aralıksız ders çalışmak bilinenin aksine yapılan en büyük hatalardan biridir. Çünkü belli süreden sonra veriminiz ve odaklanmanız azalacaktır. Bu yüzden zamanınız boşa gidecektir. 40 dakikada birçok uzun olmamak kaydıyla kısa molalar vermeniz size faydalı olacaktır.

  1. Açken Ders Çalışmak Doğru Değildir

Aç karnına ders çalışmak odaklanmanız neredeyse mümkün değildir.  Bu yüzden ders çalışmaya başlamadan bir şeyler yemeniz iyi olacaktır. Fakat yemek yedikten bir süreye kadar karnınızda ağırlık hissedersiniz. Bu nedenle yemek yedikten yarım saat sonra ders çalışmaya geçmenizi tavsiye ederiz.

  1. Dikkatinizi Dağıtan Ve Veriminizi Düşüren Faktörleri Ortadan Kaldırmalısınız.

Ders çalışılacak odanın sıcaklığı çok soğuk olmaması gerektiği gibi fazla sıcakta olmamalıdır. Uykunuzun düzenli olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca telefon ve sosyal medya gibi etmenler çalışırken veriminizi düşürür. Bu yüzden ders çalışırken bunlardan uzak durun. Hatta telefonunuzu kapatmanız ya da sessize almanız odaklanmanızı arttıracaktır.

Yukarıda ders çalışmaya başlamadan önce yapılması gerekenler anlatılmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu