Eğitim & Kurs

Ders Çalışma Teknikleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ders Çalışma Teknikleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Birçok öğrenci doğru ders çalışma tekniklerini bilmediği için derslerinde başarısız olur ya da istediği kadar başarılı olamaz.

Ders Çalışma Teknikleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Ders çalışma tekniklerini bilir ve ona göre ders çalışırsanız eğitim hayatınızda başarınız kaçınılmaz olur. Peki doğru ders çalışma teknikleri nedir ve nasıl uygulanır?

Ders Çalışma Ortamınız Önemlidir

İlk olarak dersi nasıl çalıştığınız kadar ders çalışma ortamınız da önemlidir. Bunun için öncelikle varsa odanızda yoksa televizyon olmayan sessiz bir odada ders çalışmalısınız. .Ayrıca ders çalışma ortamınızda sizi oyalayabilecek cep telefonu ya da lap top gibi elektronik eşyaların olmaması gerekmektedir. Gene ders çalışma odasında ders kitaplarınızı ve ders notlarını rahatça koyabileceğiniz bir masa olmalıdır ve elbette ders çalışırken rahat edebileceğiniz bir koltuk ya da sandalyede odanızda olmalıdır. Ders çalışma ortamınız yeterince güneş ve hava almalıdır. Çünkü yeterince ışık ve hava almayan oda ders çalışırken daralmanıza neden olur.

Ders Programı Yapın

Her başarının ardında sistemli ve düzenli çalışma olduğundan ders çalışma teknikleri arasında ilk olarak kendinize bir ders programı hazırlamalısınız. Bunu yaparken okul sonrası yemek ve dinlenmeyi de göz önünde bulundurarak hafta içi her gün o günkü dersleri tekrarlayabilirsiniz. Hafta sonu da bir gününüzü gezmeye ve dinlenmeye ayırın. Diğer gününüzde ise tüm derslerinizi çalışabileceğiniz bir program hazırlayın. Eğer ders çalışma programı hazırlanırken zorlanıyorsanız okulunuzun rehber öğretmeninden bu konuda yardımda alabilirsiniz.

Ders Çalışırken Sadece Dersinize Odaklanın

Sessiz ve sakin olan ders çalışma ortamınızda ders çalışacağınız zaman masanın üzerine sadece ders kitaplarınızı, ders çalışma notlarınızı, testlerinizi ve kalemlerinizi koyun.. Onun dışında masanızda dikkatinizi dağıtacak herhangi bir şey olmasın. Aynı şekilde kesinlikle cep telefonunuz ders çalışacağınız ortamda bulunmasın. Çünkü ders çalışırken arkadaşınızdan gelen bir mesaj dikkatinizi dağıtabilir. Ders çalışırken derse odaklanmanız çok önemlidir. Ders çalışmaya odaklandıktan sonra sözel derslerinizde, ister dersinizi okuyup tekrarlayarak isterseniz dersinizi yazarak çalışmalısınız. Dersi iyice öğrenene kadar bunu tekrarlamalısınız. Sayısal derslerde ise bol bol soru çözerek dersi daha kolay öğrenebilirsiniz. Ders çalışmanızı bitirdikten sonra dersi ne kadar anlayıp anlamadığınızı görmek için dersle ilgili bir test çözerek kendinizi sınamalısınız.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu