Sağlık

Bel Fıtığında Risk Faktörleri Nelerdir, Nasıl Oluşur?

Bel Fıtığında Risk Faktörleri Nelerdir, Nasıl Oluşur? Bel fıtığı ne yazık ki insan hayatını olumsuz yönde etkileyen bir duruma yol açmaktadır. Çalışma hayatında var olan ve buna bağlı olarak oluşan iş gücü kayıplarının da baş nedenidir diyebiliriz.

Bel Fıtığında Risk Faktörleri Nelerdir, Nasıl Oluşur? Çalışma hayatını olumsuz yönde etkileyen ana etmenlerdendir. Bel fıtığına neden olan birtakım meslek grupları da bulunmaktadır. Sürekli oturarak iş yapmayı gerektiren meslekler buna örnektir. Sürekli ağrı kaldırma ya da sürekli araç kullanmaya yönelik olarak oluşan mesleki deformasyonlar ne yazık ki bel fıtığına neden olabilir. Bununla birlikte ani gelişen iş kazaları ve trafik kazaları gibi etmenler de bel fıtığı oluşmasını tetikleyen, bel fıtığı patlamalarına neden olabilen etmenler içerisinde yer almaktadır.

Türk toplumunda bel fıtığı sıklıkla görülen bir rahatsızlık olarak ortaya çıkıyor. Bunun en temel sebeplerinden biri de yanlış çalışma şekilleri ve yanlış duruş pozisyonları oluyor. Toplumumuzun yüzde 90 a yakını hayatının belirli dönemlerinde bel ve sırt ağrısı çekebiliyor. Hal böyle olunca da her ağrı bel fıtığı ile karşılaştırılabiliyor. Güvenilir bir muayene sonucunda bel ağrısının tanısı bel fıtığı olarak konulabiliyor. Ancak her bel ağrısını da bel fıtığı olarak değerlendirmemek gerekir. Bel ağrısının nedeni belirlendiğinde ve buna uygun tanı, teşhis ve tedavi yöntemleri konulduğunda bel ağrıları zaman içerisinde kendiliğinden geçebiliyor. Bu da yanlış duruş ya da yanlış çalışma şeklinin getirdiği sorunlar oluyor. Ancak geçmeyen bel ağrılarında fıtık riski ile de karşı karşıya kalınıyor.

Bel Fıtığı Nasıl Oluşuyor

İnsan omurgası 24 tane omur kemiğinin birleşimi ile meydana gelmektedir. Bu diskler birleşerek omuriliği oluşturmaktadır. Omurilik, merkezi sinir sisteminin yapısını oluşturmaktadır. Omurilik sıvısı disklerin içerisinde yer alır. Bu diskler birleşip omuru oluşturur. Omurga dış çevresinde kaslar ile kaplıdır. Bel sisteminin desteklenmesi hususunda önemli rol oynamaktadır. Belin hareket etmesini, insanın yürümesini sağlayan bir yapısı bulunmaktadır. Bu nedenle sağlık açsından ve insan hayatı bakımından önemli bir rolü bulunmaktadır. Omurilikte yer alan sinirler, vücudun her bölgesine yayılmaktadır. Beyin ile iletişimi sağlar. Sinir uçları acının hissedilmesini sağlar. Bunun dışında insan vücudunun hareket edebilme mekanizmasının da ana etmenini oluşturmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu