Eğitim & Kurs

Ders Çalışırken Odaklanma Sorunu Yaşayanlara Öneriler

Ders Çalışırken Odaklanma Sorunu Yaşayanlara Öneriler! Odaklanma sorunu, çoğu öğrencinin muzdarip olduğu bir konu. Bu yazımızda odaklanma problemi ile nasıl başa çıkılacağını ele aldık.

Ders Çalışırken Odaklanma Sorunu Yaşayanlara Öneriler! Ders çalışmak istiyorsunuz ancak bir türlü odaklanamıyorsunuz. O zaman mutlaka yazımıza göz atınız.

Okuyun Ama Aynı Zamanda Yazın

Sadece okuyarak yapılan çalışma o kadar verimli olmuyor. Öğrencinin dikkati kolayca sayfalar arasında dağılabilir. Bu nedenle yazın! Ana hatları çizin, önemli kısımları yazıya dökün ve özetler düzenleyin. Kim yazarsa içeriği daha iyi özümseyebilir ve daha uzun süre akılda tutabilir.

Elle Yazın

Bilgisayar klavyelerine tamamen adapte olmuş insanlarla, elle yazmak kulağa biraz arkaik gelebilir ve hatta biraz tembellik yaratabilir. Ancak yapılan araştırmalar, kişinin yazarken bir akıl yürütme çizgisi oluştuğunu ve yazılanlara dikkatinin klavyede yazarken olduğundan çok daha fazla olduğunu gösteriyor.

Zihin Haritaları ve Renklerin Kullanımı

Odaklanma sorunu için bir diğer önerideyiz. İdeal olan, zihinsel haritalar olarak adlandırılan şemaları kullanmaktır: başkalarıyla karşılıklı ilişki kuran kısa ve öz bilgiler. Ve daha fazlası: renkleri kullanın. Renkli oklar, altı farklı tonda çizilen kelimeler, vurgulanan bazı bilgilere dikkatinizi çeken renkli kutular oluşturulabilir.

Yalnız Çalışın

Odaklanma sorunu yaşıyorsanız; yalnız çalışmayı deneyin. Bir grupla çalışmak, bilgi paylaşımı açısından bile ilginç görünebilir, ancak ilk başta öğrencinin etkinliği tek başına yürütmeyi seçmesi daha iyidir. Bir süre sonra arkadaşlar ile konuşmalar olacağından, dikkatin dağılması söz konusu olabilmektedir. Bu durum ise öğrenmeyi olumsuz etkileyebilmektedir.

Konuyu Gözden Geçirin

Programın tamamını incelemenin ve yalnızca sonunda gözden geçirmenin bir faydası yok. Gözden geçirme süreci sürekli olmalıdır, bu nedenle aynı gün sınıfta verilen materyali tekrar okuyun. Ayrıca, hafta sonu materyallerini gözden geçirmek ve alıştırmalar yapmak için hafta sonu bir gün ayırın. Bu uygulama beyninizi rutine daha kolay alıştırır.

Çalışma Yerini Düzenleyin

Odaklanma problemi yaşıyor iseniz çalışma alanınızı düzenleyin. Maratona başlamadan önce ihtiyacınız olan her şeyi düzenli ve ayrı bırakın: kitaplar, defterler, kalemler, bilgisayar. Her şeyin dağınık olduğu bir yerde ders çalışmak konsantrasyonunuzu bozabilir. Bir kalem aramak zorunda olmak gibi basit bir gerçek, dikkatinizi başka şeylere yönlendirebilir. Bundan dolayı çalışma ortamınızı düzeltmeyi ihmal etmeyin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu