Sağlık

D Vitamini Eksikliğinin 7 İşareti

Beden ve ruh sağlığını etkileyen vitaminler arasında yer alan D vitamini eksikliğinin 7 işareti ile kendinizi takip edebilirsiniz.

D vitamini eksikliğinin 7 işareti takip altına alındığı zaman insanlar kendi rahatsızlıkları hakkında bilgi sahibi olabilirler. Vücutta yer alan bütün organ ve sistemleri etkileyen vitaminlerin yeterli olarak alınmaması farklı belirtiler ile kendini göstermektedir. Genel olarak doğal yollar ile alınabilen vitaminlerin takviyesi için kesinlikle konu ile alakalı olan uzman doktora başvurulması gerekmektedir. İşte D vitamini eksikliğinin 7 işareti şunlardır;

1 – Koyu Cilt Oluşumu

Holick koyu tenli insanların güneş ışınlarına maruz kalmasının 10 katına kadar daha da fazla yüzeye ihtiyaç duyabileceğini göstermektedir. D vitamini aynı oranda C vitamini elde etmek adına kullanılmaktadır. Cilt pigmenti doğal bir güneş kremi gibi davranmakta ve bu neden ile daha fazla pigment güneşte daha çok zamana ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı koyu tenli insanlar daha büyük bir eksiklik riski altında olmaktadır.

2 – 65 Yaş Üstü

65 yaş üstü insanlar da yeterli D vitamini almama riskine sahip olmaktadır. Çünkü iç mekanlarda daha fazla zaman geçiren bu yaş insanlar güneşe maruz kaldıklarında daha genç bireylerden daha az üretirler.

3 – Huysuzluk veya Depresiflik

Yapılan araştırmalara göre en düşük D vitamini düzeyine sahip olan kişilerden daha sağlıklı olanlara göre 11 kat daha depresif olma ihtimali bulunmaktadır.

4 – Fazla Kilo, Obezite veya Yüksek Kas Kütlesi

Vücudunda daha fazla yağ oranı olan kişilerde daha düşük yağ yüzdesine sahip olanlardan daha fazla D vitamine ihtiyaç vardır.

5 – Ağrıyan Kemikler ve Kaslar

D vitamini eksikliği olan kişilerin bacaklarında, eklemlerinde ya da kaburgalarında normal D vitamini seviyeleri olanlara oranla sırt ağrısı ve kemik ağrısı olması daha fazladır.

6 – Terli Baş

D vitamini eksikliğinin ilk belirtileri arasında yer alan terli kafa sorunları olmaktadır.

7 – Gastrointestinal Sorunlar

Vücudun yağ depolayabilme özelliğini etkileyen gastrointestinal sorunlar yağda çözünen bir vitamin olan D vitamini emiliminin daha düşük olmasına neden olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu