Teknoloji

Bilgisayar Başlangıcındaki Gereksiz Yazılımlar Nasıl Kapatılır?

Gereksiz yazılımlar bilgisayarı yavaşlatır. Bilgisayar başlangıcında süreci uzatır. Peki, bunları nasıl kapatıyoruz? bu makalede kısaca anlatacağız.

Gereksiz yazılımlar, her bilgisayarda yüklü. Bilgisayarda yapılan her işlemde karşınıza çıkması, işinizi yavaşlatması da söz konusu oluyor. Bundan kurtulmak için ise yapmanız gereken bu yazılımları kaldırmak. Bilgisayarın donmasına neden, yavaşlamasına neden olan bu yazılımları ortadan kaldırarak sorunu tamamen çözebilirsiniz.

Gereksiz Yazılımları Silmek

Genel oalrak bilgisayarda herhangi bir program silmekten korkarız. Bilgisayara yüklenen otomatik yazılımların silinmesi ile bilgisayarın çalışmaması bizi korkutur. Bunun için de kalmasını tercih ederiz. Ancak buna gerek yok. Elbette gereksiz yazılımları silmek çok daha hızlı bir şekilde programların kullanılmasını sağlayacaktır. Avantajlı bir şekilde bilgisayardan maksimum oranda hız ve güç almayı kolaylaştıracaktır. Tüm bunları göz önünde bulundurmanız durumunda, hemen siz de yazılımları silerek bilgisayar hızınızın iki kat artmasını sağlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken sadece arka planda aslında bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasına destek olan yazılımların kaldırılmamasına özen göstermektir. Arka plan içinde güncelleştirme yapan, işinize yaramayan yazılımları kaldırdığınızda bilgisayarın hızlandığını göreceksiniz.

Gereksiz Yazılımlar Nasıl Kaldırılır?

En çok merak edilenler arasında yer alan nasıl kaldırılır, gereksiz yazılımlar nasıl silinir sorusu var. Online bir oyun oynarken arkada yapılan güncelleştirme, direkt olarak oyunun yavaşlamasına neden olacaktır. Bunun önüne geçmek açsısından gereksiz görülen her programın kaldırılması son derece avantajlıdır. Tüm bunları değerlendirip, her türlü ping problemlerinin çözümlenmesi sağlanabilir.

  • Başlat – Çalıştır – msconfig yazarak eter tuşuna basın.
  • Başlangıç sekmesine tıklayın.
  • Başlangıç sekmesine giriş yaptıktan sonra bilgisayarınızın başlangıç görev alan büyün yazılımları görmeniz mümkün.
  • Kaldırmak istediğiniz yazılıma tik işreti koyarak, hemen kaldırabilirsiniz.

Bilgisayarı Hızlandırmak

Gereksiz olan yazılımların kaldırılmasından sonra küçük bir kontrol yapabilirsiniz. Yine oyuna girmek ya da standart olan işlemlerinizi yapmak gibi… Hemen bu alanda sorunsuz bir şekilde bilgisayarın hızlandığını da tespit etmiş olacaksınız. Hızlanan bilgisayarınız üzerinden dilediğiniz gibi hareket ederek, avantajlı bir şekilde bilgisayarı kullanabilirsiniz. Bilgisayarı hızlandırmak için önerdiğimiz şeklide gereksiz olan yazılımları kaldırmanız yeterli olmaması halinde, kontrolleri ram hızından yana yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu