Anne-Çocuk

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Hangi Yaşta Verilmeli?

Çocuklarda tuvalet eğitimi anne babaların dikkat etmesi gereken konular arasında yer almakta olup bunun ne zaman ve nasıl olacağı iyi bilinmelidir.

Çocuklarda tuvalet eğitimi çocuğun kendi başına bir beceri kazanmasını sağlamaktadır. Bu alışkanlık sayesinde çocuğun bireysellik ve bağımsızlık değerleri daha güçlü hale gelecektir. Aynı zamanda korku ve kaygı seviyesi de azalacaktır.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre tuvalet eğitimi 18 ay ile 3 yaş arasında olmaktadır. Çocuğun eğitime hazır olması durumu yaşının getirdiği özellikler ile ilişkilendirilir. Bu nedenle 2 ile 4 yaş arası eğitim açısından önemlidir. Alıştırma sürecinde anne babaların dikkatli ve bilinçli şekilde davranması başarı üzerinde oldukça etkilidir.

Çocukları Tuvalete Alıştırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırmak için öncelikle onu bu eğitime hazırlamak gerekir. Bunun için ilgisini çekecek bir iç çamaşırı kullanılabilir. Aynı zamanda tuvaleti nasıl kullanacağı anlatılmalıdır.

İlk dönemlerde kullanımına uygun olması adına çocuğa uygun bir lazımlık tercih edilebilir. Özellikle klozete benzeyen ve tuvaletin üzerine koyulan lazımlıklar bunun için daha uygun olmaktadır.

Eğitim sürecini daha etkili hale getirmek adına çocuğa küçük ödüller verilebilir. Örneğin ilgisi çekecek küçük etiketler vermek onu daha çok motive edecektir. Seçilen ödülün yaşına uygun olmasına ve maddi boyutunun yüksek olmamasına dikkat edilmelidir.

Çocuğun ne kadar aralıkla tuvalete gittiği gözlemlenmelidir. Bu amaçla çocuk iki ya da üç saate bir tuvalete götürülebilir, gittiğinde beş dakika kadar oturtulmalıdır. Böylece çocuğun metabolizması da bu düzene alışacaktır.

Çocuklara Tuvalet Alışkanlığı Kazandırma

Anne babalar için çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırma eğitimi ilk olarak gündüzle başlamalıdır. Bu oluştuktan sonra gece eğitimine geçilebilir. Bu süreçte yatmaya yakın çocuğa fazla sıvı verilmemeli, tuvalete götürülürken çocuğun uyanık olması sağlanmalıdır. Böylece kas kontrolü daha iyi olacaktır.

Alıştırma sürecinde çocuğun gece boyu altına kaçırabileceği ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu amaçla sıvı geçirmez yatak koruyucuları kullanılabilir. Bu süreçte çocuğun yapmakta zorlandığı bir davranış varsa ona zorlamak yanlış olacaktır. Bunu çözmek adına her zaman profesyonel davranışlar sergilenmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu