Anne-Çocuk

Çocuklarda Diş ve Kemik Gelişimi Nasıl Desteklenir?

Çocuklarda Diş ve Kemik Gelişimi Nasıl Desteklenir? Çocukların sağlığı çok önemlidir. Diş ve kemik gelişimi ise dikkat edilmesi ve gelişimi desteklenmesi gereken iki önemli konudur.

Çocuklarda Diş ve Kemik Gelişimi Nasıl Desteklenir? Diş ve kemik gelişimi bir çocuk için sağlıklı vücut bütününde büyük bir alana sahiptir. Bu iki konu da destekleme ve geliştirme birbirine benzemektedir. Destek unsurları olarak kalsiyum içeriği bulunur. Kalsiyumun zamanında ve yeterli alınması gerekir. Çünkü çocukların kemik ve diş gelişimi bir yaştan sonra durmaktadır. Yetişkinlikte sağlıklı bir iskelet yapısına ve sağlıklı dişlere sahip olmak için çocuklukta doğru zamanda yatırım yapılması şarttır. Aksi takdirde iyi gelişmeyen kemikler ve dişler yaşlılıkta sorunlara kapı açabilir. Bu yüzden çocukluk çağında doğru desteklemeler yapmak önemlidir.

Kemik Gelişimi Hakkında

Kemik gelişiminde en önemli unsur beslenmedir. Doğru bir şekilde vitamin ve mineral almanın yolu beslenmeden geçmektedir.  Kemikler için en gerekli yapı taşı kalsiyumdur. Kalsiyumun en iyi alınabileceği kaynak ise süttür. En başta iyi alınmış anne sütü bir çocuğun bebekliğinden itibaren gelişimi için en önemli unsurdur. Anne sütünden kesildikten sonraki doğru dönemlerde ise süt ve süt ürünlerini vermek gerekir. Peynir, kefir ve yoğurt gibi süt ürünleri yeterli kalsiyum ihtiyacını destekleyici besinlerdir. Yine de süt ve süt ürünleri verilirken miktarlarına dikkat etmekte fayda vardır. Doğru zamanlarda kullanılması gerekir. Örneğin çocukların 1 yaştan önce inek sütü içmemesi gerekir. Aksi takdirde alerjen durumlar, sindirim rahatsızlıkları ve kansızlık gibi yan etkileri oluşabilir. Çocukların kemik gelişimde destekleyici diğer faktör de egzersizdir. Basketbol, voleybol, koşu ve zıplama gibi spor aktiviteleri kemik gelişimi için oldukça etkili destekleyici yöntemlerden biridir.

Diş Gelişimi Hakkında

Kemik gelişiminde olduğu kadar diş gelişiminde de destekleyici en destekleyici faktör kalsiyumdur. Ancak diş gelişiminde kalsiyumla beraber Florür de yardımcıdır. Florür sularda kendiliğinden doğal bir şekilde bulunur. Fakat şebeke sularında mineral eksikse devlet tarafından ekleme yapılmaktadır.  Florürün alınabilecek diğer bir destekleyici ise diş macunudur. Çocuklara diş fırçalama rutini sağlandığında yeterli mineral alınacaktır. Bu mineral dişlerin çürümesini engeller.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu