Anne-Çocuk

Çocuklarda Boy Kilo Endeksi Nasıl Olmalı?

Çocuklarda boy kilo endeksi nasıl olmalı? Yaşa ve çocuğun durumuna göre değişmektedir. Boy kilo endeksini hesaplamak için birçok yöntem bulunmaktadır. Boy kilo endeksi için doktor yardımı alabilirsiniz.

Çocuklarda Boy Kilo Endeksi Nasıldır?

Çocuklarda Boy Kilo Endeksi Nasıldır? Çocukların genel olarak sağlıklı gelişim sürecini sizlerin takip etme sebeplerinden biri genellikle kilo değerleridir. Aynı cinsiyette yer alan yaşıtlarına göre de çok düşük biçimde kilolu çocuklarda büyüme gibi geriliği görülebileceği ya da obez çocuklarda ise kalp gibi rahatsızlığı da diyabet gibi bir dizi türünde sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Çocuklarda bu cinsiyete göre boy kilo gibi oranı düzenli aralıklar ile kontrol edilerek muhtemel bir biçimde sağlık sorununun da önüne geçilebilir.

Vücut Kitle Endeksi Nedir?

Boy indeksi veya çocukların vücutlarındaki yer alan yağ oranını gösteren bir değerdir. Çocuklarda genel olarak yaşa ve de cinsiyete göre bağı olarak sağlıklı boy ve de kilo değerleri değiştiği için genellikle vücut kitle indeksi yaklaşık 20 gibi bir sayı olarak değil de yüzdelikle dilimle ifade edilen bir değer aralığı olarak belirlenir. Vücut kitle endeksi nedir? Çocuklarda boy kilo oranı şeklinde hesaplandıktan sonra doktor önerileri ile hangi persentil yani büyüme gibi eğrisi aralığına geldiği kontrol edilmektedir.

Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Bu hesaplama çocuklarda boy kilo dengesi gibi veya obezite gibi gelişim geriliği durumların tespitinde kullanılabilir. Fakat  bazı durumlarda ise aynı yağ oranına sahip olan yaşıt iki çocuktan birisi de sağlıklı kiloda olarak diğeri ise fazla kilolu biçimde kabul edilebilir. Vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır? Özellikle atletik bir yapıdaki yani kısaca kas dokusu ile gelişmiş çocuklarda boy kilo oranı çok daha yüksek çıkabilir.

Çocuklar İçin İdeal Boy Kilo Nedir?

Çocuklar için ideal boy kilo nedir? Elde ettiğiniz bu gibi değerlerin, çocuğunuzun genel olarak yaşına ve de cinsiyetine uygun biçimde olup olmadığını öğrenmek amacı için ise persentil değerlerine bakabilirsiniz. Doktorunuzdan ise yardım almanız bu konuda mümkün.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu