Anne-Çocuk

Çocuğunuz Hangi Çizgi Filmi İzlemeli

Çocuklarda özellikle yaşanabilecek problemlere karşı çizgi film seçimi konusunda anne ve babanın daha dikkatli olması gerekmektedir.

Aile için çocuğun hangi çizgi filmi izlemeli? Sorusu merak edilen konulardan biridir. Çocukların hayatında çizgi film oldukça önemli bir yere sahiptir. Gün içerisinde birbirinden farklı çizgi film seçenekleri arasından tercih yapılmaktadır.

Yeterli sürenin belirlenebilmesi için özellikle çocukların bu konuda kontrollü bir şekilde çizgi film izlemesine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda seçilecek olan çizgi filmlerin içeriği de son derece önemlidir. Şiddet, korku gibi birbirinden farklı içeriklere göre hazırlanmış olan çizgi film seçeneklerinin bulunması anne ve babalar için endişe verici durumlar arasında yer almaktadır.

Çizgi Film Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde gelişen teknoloji nedeniyle özellikle çocukların televizyon bağımlısı olmasını engellemek adına çizgi film ya da film izleme saatlerine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda çizgi film seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Tercih edeceğiniz çizgi filmlerin içeriği çocuklar açısından önemli etkilere sahiptir. Bu nedenle içeriklerin incelenmesi gerekir.

Renkli animasyonlar, hareketli görseller ile şekillendirilmiş olan çizgi filmler özellikle çocukların hayal dünyasında önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda gelişimlerini etkilemektedir. Bu nedenle uygun yaş aralığında doğru filmlerin tercih edilmesi önemlidir. Çocuklarda özellikle 0-2 yaş arasında çizgi film izlenmesi hayal gücünün sınırsız olması nedeniyle olumsuz etkiler ortaya koyabilir.

Çizgi Film Nasıl Seçilir?

Çok sayıda farklı çizgi film türü bulunması özellikle anne ve babalar için endişe vericidir. Doğru tercihlerin yapılması çocukların gelişimini desteklemektedir. Bu nedenle şiddet içerikli, hayali varlıklarla dolu, bol animasyonlu, eğitici, komik, günlük yaşamdan kesitler sunan ve daha pek çok farklı konu üzerinden hazırlanmış olan çizgi film seçenekleri arasından doğru tercihlerin yapılması gerekmektedir.

Yaşa göre doğru seçimi yapılabilmesi için çizgi film seçimi konusunda ailelerin önemli bir etkisi bulunmaktadır. Şiddet içerikli öğelerin bulunduğu filmlerin tercih edilmemesi gerekir. Aynı zamanda yaralanan ya da ölen karakterlere yer verilmemelidir. Doğaüstü olayların yer aldığı çizgi filmlerin tercih edilmemesi gerekir. Tercih edilen çizgi filmlerin eğitici öğeler içermesi önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu