Yaşam

Buzdolabındaki Besinler Nasıl Doğru Saklanır?

Buzdolabındaki besinlerin nasıl doğru saklandığı ile ilgili merak ettiğiniz bütün bilgi makalemizde bulabilirsiniz.

Tükettiğimiz besin ürünleri buzdolabına uygun şekilde yerleştirmek ve uzun süreli taze kalmasını sağlamak için doğru bir şekilde saklanmalıdır. Böylelikle buzdolabımızda iyi bir şekilde faydalanabiliriz. Besinleri uzun süre muhafaza edebiliriz.

Besinleri Buzdolabında Nasıl Saklayabiliriz?

Birçok sebze ürünün günümüzde buzdolabında muhafaza etmek gerekir. Çünkü bu sebzeler zamanla bozulabilir veya olması gereken tadını kaybedebilirler. Ancak sebzelerin bazıları veya besin ürünlerin bazıları patates gibi soğan gibi bazı besinlerin buzdolabında saklanmasına gerek yoktur. Özellikle sebze ya da meyve grubundaki besinleri kapların delikli olması gibi bir durum göz önünde alınarak bu kapların içine konularak buzdolabında muhafaza edebiliriz.

Besinleri Buzdolabında Saklamak İçin Derece Kaç Olmalı?

Besinleri buzdolabında saklamamız için buzdolabınızın derece ayarları 2 veya 5 derece arasında ayarlayalım. Ancak böyle ürünlerimizi en çok 6 dereceye kadar muhafaza etmiş oluruz. Özellikle soğuk olmayan yiyecekleri anında buzdolabına koymayalım ilk olarak sıcaklığının biraz geçmesini bekleyelim. Aksi takdirde sıcak besinler dolabın derece ayarlarını yükseltir. Hatta besin zehirlenmesi gibi gereksiz birçok besinin bozulmasını sağlar.

Buzdolabındaki Besinler Nasıl Doğru Saklanır

Pişmiş Yiyecekleri Buzdolabında Nasıl Saklanmalı?

Pişmiş yiyecekleri buzdolabında saklamak için uygun biçimde kaplanarak saklanabilir. Özellikle etiniz çiğ ise veya balık gibi deniz ürününüz varsa hava almayacak şekilde kaplara koyarak buzluk rafına koyabilirsiniz. Aynı zamanda daha önceden yaptığınız yiyecekleri sonradan pişirmenize gerek kalmadan üst bölümlerde muhafaza ediniz. Bunun yanında süt ürünleri yoğurt ve tereyağında bu grupta orta kısımdaki raflarda yine muhafaza edebilirsiniz. Burada unutmamak gereken şey şu ki açık sütünüzün buzdolabında 2 ya da 3 gün içerisinde saklayabilirsiniz.

Buzdolabında Saklanabilen Malzemeler

Buzdolabında saklanabilen malzemelere baktığımızda yumurta, süt, dondurma, et, et ürünleri, sebze ve meyve gibi besinleri çok rahat bir şekilde dolabınıza saklayabiliriz. Dondurmamızı dondurucumuza 4-5 ay süresince koyabiliriz üstelik bu süre zarfında taze kalır. Unutmamamız gereken bir şey de yoğurdumuzu marketten aldıktan sonra en çok altı yedi gün içerisinde kullanmalıyız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu