Sağlık

Cinsel Yolla Bulaşan 8 Hastalığa Dikkat

Çağımızda korumasız, bilgisiz ve kuralsızca gerçekleştirilen cinsel ilişkilerden dolayı ilişkiye giren kişilere bulaşan çok sayıda hastalık bulunmaktadır.

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile her ne kadar çok güzel ve etkileyici gelişmeler olsa da bazı durumlar insanoğlu için oldukça tehlikeli boyutlara ulaşmış durumdadır. Bunlardan biride cinsel yolla bulaşan hastalıklardır.

Bilinçsiz ve kural tanımaz şekilde gerçekleştirilen cinsel ilişkilerde risk çok fazla olmaktadır. Özellikle devletin kontrol edemediği çeşitli uyruktaki kişilerle yapılan para karşılığındaki cinsel ilişkiler neticesinde hastalığa yakalanma riski daha da artmaktadır. Sağlıksız ve korunmasız şekilde gerçekleştirilen bu cinsel ilişkiler daha sonra kişinin kendi eşi ile de gerçekleştirdiği ilişki neticesinde daha da hızla yayılmakta. Ve masum insanlarda bu durumdan etkilenmektedir. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde bu sorun çok daha fazla artacak ve önlenemez bir hal alacaktır. Bilinçli cinsel ilişki bu anlamda oldukça önemlidir.

Cinsel Yolla Bulaşan En Önemli 8 Hastalık

Cinsel yolla bulaşan en önemli 8 hastalık ise şu şekildedir;

Belsoğukluğu: Bel soğukluğu bir bakteri hastalığı durumundadır. Oral, vajinal veya anal yolla bulaşmaktadır.

Klamidya: Cinsel ilişkiden 3 hafta sonra ortaya çıkan bakteriyel bir hastalıktır. Etkili bir antibiyotik tedavisi yeterlidir.

Frengi: Bakteri kaynaklı olup hem kadın hem de erkek genil bölge ve dudaklardan bulaşır. Tedavisi yapılırsa hastalıkla başa çıkılır. Yoksa ölüme varan kötü sonuçları olmaktadır.

Uçuk: Derilerde bulunan hastalık ten teması yolu ile karşıdaki kişiye geçmektedir. Tedavisi için çeşitli krem ve ilaçlar mevcuttur.

Hepatit B: Birçok yolla bulaştığı gibi vajinal sıvı yolu ile de bulaşabilmektedir. Bu sorundan korunmak için mutluk suretle aşı olunmalıdır.

HPV Enfeksiyonu: Deriler arası temas sonucu bulaşan bir virüstür. Ve en çok cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir.

Molluskum Kontagiozum: Deride oluşan çukur ve küçük kabarcıklardır. Cinsel yolla bulaşabilmektedir.

HIV-AIDS: Birçok yolla bulaşan bu hastalık cinsel yolla da bulaşabilmektedir. Kişinin bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olmaktadır. Tam olarak bir tedavisi bulunmadığı için AIDS son derece öldürücü bir hastalıktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu