Güzellik

Cildi Gençleştiren Sihirli Besinler Nelerdir?

Cildi Gençleştiren Sihirli Besinler Nelerdir? Cilt güzelliği pek çok insan için önemli konular arasında yer alır. Buna yönelik olarak çeşitli yöntemler denense de en etkili çözüm beslenme şekli olarak ifade edilir. Beslenme şekli birçok noktadan önem taşır.

Cildi Gençleştiren Sihirli Besinler Nelerdir? Cilt güzelliği açısından bakıldığında beslenmenin bu alanda doğrudan etkisi vardır. Bazı besinler tüketildiğinde cilt daha sağlıklı hale gelir ve istenilen görünüme kavuşur. Bu etkiyi sağlayan besinlerin başında Süt gelir. Antioksidan etki ve deri sağlığı bakımından cildin gereksinimini karşılayan sütün içerisinde kalsiyum, fosfor, B12, A, D ve B2 gibi vitaminler vardır. Bu sayede süt cilde zarar veren maddelerle savaşır ve cildi çevresel toksinlere karşı korur. Aynı zamanda yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan ince çizgileri de azaltarak cildin renk tonunun eşitlenmesine yardımcı olur. Cildi gençleştiren besinler içerisinde diğer bir besin yumurtadır. Cilt dostu olarak ifade edilen yumurta mineral, vitamin ve protein kaynağı olarak ifade edilir. Bu özelliği sayesinde cilt için önemli olan elastin ve kolajen üretimine fayda sağlar.

Cilde Faydalı Besinler Nelerdir?

-Eğer akne sorunu yaşanıyorsa buna çözüm için kuzu eti oldukça değerlidir. Çinko bakımından zengin olan kuzu eti akne ve egzama gibi cilt sorunlarına iyi gelirken aynı zamanda cildin daha pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar. Kuzu eti haricinde cilt dostu besinler arasında balık da yer alır. İçerisinde bol miktarda bulunan omega 3 yağ asitleri sayesinde deride bulunan yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine, cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

-Bunların haricinde zeytinyağı, domates, yeşil çay, havuç, ay çekirdeği, havuç ve su da cildi güzelleştiren besinler arasında sayılır. Özellikle su içmek cildin daha genç, pürüzsüz ve sağlıklı görünmesine ciddi katkılarda bulunur. Zeytinyağı ise içerdiği E vitamini sayesinde cildin nemlenmesine yardımcı olur.

– Taze soğan, kırmızı soğan, kuru soğan, pırasa, kuru ve taze sarımsak, frenk soğanı antioksidan özellikler sergiler ve cildi korur.

-Ödem söktürme deyince akla ilk maydanoz gelir. Roka, marul, Ispanak ve maydanoz gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler göz çevresindeki mor halkalar ve sivilceler için oldukça etkilidir. Aynı zamanda maydanoz cildin sıkılaşmasında da oldukça etkilidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu