Anne-Çocuk

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları Nelerdir? Anne sütü, bebeklerin ilk 6 ayda alması gereken tüm gereksinimleri tek başına bebeğe verebilen mucizevi bir besindir. Aynı zamanda anne sütü, bebekleri hastalıklara karşıda korur. Bu dönemde de annenin sütünün olması için beslenmesine oldukça dikkat etmesi gerekmektedir.

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları Nelerdir? Dünyaya gözlerini açan minik insanın temel besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü bebekler için hayati bir önem taşımaktadır. Emzirmenin anne ve bebek üzerinde ciddi yararları söz konusudur. Uzmanlar ilk 2 yıl bebek emzirmenin bağışıklık sisteminin gelişmesi ve zeka açısından olumlu etkilerinin olduğunu bildirmiştir. Peki anne sütünün bebeğe faydaları nelerdir?

Anne sütünün bebeğe faydaları başta bu yararlar olmak üzere oldukça çeşitlidir;

  • Enfeksiyonlara karşı korur,
  • Anne ve bebek arasında bağı güçlendirir,
  • İshali önler,
  • Konuşmayı geliştirir,
  • Alerjiyi önler,
  • Çocukluk çağı kanserlerinden korur,
  • Sindirim sisteminin doğru çalışmasını sağlar,
  • Bebeğin sakin ve uysal olmasını sağlar,
  • Bebeğin 1 yaşa kadar erken ölüm riskinin azalmasını sağlar.

Anne Sütü İçen Bebekler Daha Zeki

Uzmanlar yaptıkları incelemelerin sonucu olarak anne sütü içen bebeklerin daha zeki olduğunu ifade etmiştir. Yapılan bu araştırmanın sonucundan ise bilim adamlarının şüphesi yok. Bebeklerin anne sütünü ilk 2 yıl düzenli olarak tüketmeleri, daha zeki olmalarına ve derslerdeki başarılarının daha yüksek olmasına yol açıyor. Anne sütünün bebeklere faydası zihinsel açıdan olduğu gibi fiziksel gelişim açısından da son derece önemlidir. Obezite, gelişme geriliği gibi birçok problemin önüne geçen anne sütü tüketimi, çocuğun sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmasını sağlıyor.

Anne Sütü Yoksa

Anne sütü alınamadığı durumlarda bebeklere formül mamalar verilir. Bu mamalar inek sütünden üretildiği için inek sütüne alerjisi olan çocuklara zarar verebilirler. Anne sütü içindeki koruyucular bu mamalarda olmadığı için sık sık enfeksiyonlara yakalanmak, obezite ve koroner kalp hastalığı riskiyle karşılaşmak bu bebeklerde görülen sorunlardır. Anne sütü bankaları sayesinde anne sütünden yoksun kalan bebeklere süt bağışı yapan anneler yardımcı olmaktadır. Bu şekilde anne sütü alımı sağlanma imkanı varsa alınmalı yoksa formül mamalara ek olarak vitamin destekleri verilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu