Sağlık

Cep Telefonu İle Uyuyan Kısır Oluyor

Her gün en sık kullandığımız cihazlar sıralamasında birinci sırada yer alan telefonlar kısırlığa neden oluyor. California Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre pek çok kişi uyurken cep telefonunu da yanına alıyor ve fazlaca radyasyona maruz kalabiliyor. Cep telefonu ile fazlaca yakın olmanın çeşitli hastalıklara da neden olduğunu açıklayan araştırma yetkilileri hafıza bozukluğu, kanser ve üreme sorunlarının altında da telefonlardan gelen radyasyonun bulunduğunu gösterdi.

Cep Telefonlarını Uzak Tutun

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı olan Op. Dr. Betül Görgen tarafından yapılan açıklamaya göre telefonlardan gelecek olan zararı ortadan kaldırmanın en kestirme yolu telefonu olabildiğince uzakta tutmak olduğunu söylüyor.

Cep telefonlarının sürekli olarak radyofrekans dalgalarını kullandığını ve telefonların kullandığı bu dalgaların radyasyon taşıdığını söyleyen Görgen, kişilerin sürekli radyasyona maruz kalmalarından dolayı çeşitli sorunların da oluştuğunu dile getirdi.

Kol Boyu Mesafesinden Daha Yakın Olmamalı

Betül Görgen tarafından yapılan açıklamaya göre yetişkinlerin cep telefonlarını kol boyu mesafesinden daha yakında tutmamaları gerekiyor. Apple gibi büyük telefon üreticilerinin bile bu konuda bilgiler verdiği düşünülürse cep telefonu ile uyumak kişilere büyük oranda zarar veriyor.

Iphone tarafından yapılan araştırmaya göre bir telefondan yayılan radyo frekans dalgalarından korunmak için 5 mm uzakta tutulması gerekiyor. Kişiler bu uzaklıkta telefonlarını tutmaları halinde zararsız bir alan elde etmiş oluyorlar.

Çocuklara Daha Çok Zarar Veriyor

Çocukların ve gençlerin yetişkinlerden daha fazla zarar gördüğü telefonlar nedeniyle çeşitli hastalıklarda yaşanabiliyor. Özellikle ufak çocuklarda beyin gelişimine zarar verirken telefonu ile uyuyan gençlerde de uyku ve dikkat bozuklukları oluşabiliyor. Cep telefonu zararları arasında kulak ve beyinde oluşan tümörlerde gösteriliyor. Cep telefonu ile uyumak erkeklerde düşük sperm sayısına ve sperm kalitesinin düşmesine de neden oluyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu