Güzellik

Çene Botoksu ( Masseter Botoksu ) Nedir?

Stresin yoğun olarak yaşandığı bu son yıllar da insanlar farkında olmadan dişlerini çok fazla sıkabiliyorlar ve o yüzden Masseter yani çene botoksu yapılmaktadır.

Diş sıkma yüz ve çiğneme kaslarında büyümeye sebep olur ve yüzünüzün görünümünü bozmaktadır. Bu durumun en kolay çözümü ise çene botoksu  ( Masseter botoksu ) yaptırmaktır.

Masseter Botoksu Olarak Bilinen Çene Botoksu Nedir?

Diş sıkma ağız içindeki sert ve yumuşak kaslara ve dokulara zarar vermektedir. O yüzden kare çene görünümüne sebep olmaktadır. Masseter kasının büyük olması yüzünüzün alt kısmının görünümünü değiştirmesinden özellikle de bayanlara estetik kaygısı oluşturur. Estetik bayanlarda çok daha yaygın olmaktadır. Kadınlar da çene görünümün kareleşmesi erkeksi bir görünümüne neden olur. Masseter botoksu diş sıkmasından sorumlu kasları yani masseter kasını zayıflatmaktadır. Estetik bakımında çenenin  küçülmesini yüzün incelmesini sağlarken aynı zaman da diş sıkma ve çenede gerginlik nedenlerinin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.

Bu işlem birkaç hafta içinde yüzün alt kısmında oval ve dar bir görünüm sağlar. Masseter botoksunun yararı yalnız estetik açısından iyileştirme olmamaktadır. O yüzden çene kaslarının istemsiz kasılmasını ve kontrolsüz diş sıkmasını engeller. Bu sayede diş gıcırdatma sorunu  ve neden olduğu rahatsızlık ortadan kaldırılmış olur.

Diş Sıkmanın Sebep Olduğu  Zararlar Nelerdir?

Dişlerimizin kapanmasını sağlayan kaslar yoğun çalışmasından dolayı şişerler. Bu durum ağrılı kasılmalara neden olur. Diş sıkan insanların şakak ve yanakların da yaşadığı şişlik ve ağrı gibi şikayetlerin nedenidir.

Gün içinde yemek yerken kullandığımız çene eklemimiz uykuda diş sıkarak çok daha uzun süre çalışmaktadır. O yüzden yapısal bozukluklara sebep olur. Diş sıkmaktan oluşan kas sorunlarının yanı sıra da diş minelerinin kaybına da yol açar. Diş hassasiyetinin artması dişlerin düzleşmesi ve çatlaması gibi sorunlara yol açar.

Bu sebepten dolayı çene yani Masseter botoksu uygulamanızda bir sıkıntı olmaz. Çene botoksu yaptıracağınız da çok iyi bir estetik merkezi araştırarak bilgi almanızı öneririz. Her zaman insan sağlığı ön plandadır ve bunu unutmamız gerekir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu