Yaşam

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Pek çok faydası ile bilinen beyaz çay demleme yöntemi ile çayınızı hem lezzetli hem de daha sağlıklı kılabilirsiniz.

Beyaz Çay Nedir?

Beyaz çay bildiğimiz siyah çaylardan üretilen farklı bir türdür. Çay bitkisinin tomurcukları, en taze yaprakları beyaz çay olarak tüketilir. Çay bitkisinin henüz olgunlaşmayan tohumları toplanarak beyaz çay yapılır. Antioksidan değeri yüksek olduğu için sıklıkla kullanılır. Oldukça sağlıklı bir çaydır. Beyaz çay demleme ile yapılır ve içilir.

Nasıl Demlenir?

Beyaz çay demlemek için çok özel kurallar yoktur. Piyasadan aldığınız beyaz çayı ya da yapraklarını demleyebilirsiniz. Çayın demini ağız tadına göre ayarlayabilirsiniz. Ortalama bir oran istiyorsanız bir fincan çay için 1-2 çay kaşığı çay yeterlidir. Yaprak kullanacaksanız da 5-6 yaprak yeterli olacaktır. Beyaz çay nasıl demlenir ondan bahsedelim.

İlk olarak suyu kaynatın ve 3-4 dakika kadar dinlendirin. Çayı asla kaynayan suyun içine atmayın çünkü çay haşlanır. Dinlenmiş suyun içine beyaz çayı atıp dinlenmesini sağlayın. On dakika kadar demleme süresi tanıyın. Arzuya göre tatlandırıcı ekleyebilirsiniz.

Satın aldığınız beyaz çayı bekletmeden 4-5 ay içinde kullanmanız gerekir. Ayrıca paketi hava alacak şekilde bırakmayın. Uygun koşullarda saklayın.

Beyaz Çay Nasıl Elde Edilir?

İlk olarak çay bitkisinin tohumları toplanır ve kurumaya bırakılır. İlkbahar aylarında toplanarak kurutulması gerekir. Çaydan en fazla verimin alınması için doğru şekilde demlenmelidir. Çay türleri içinde proteini en yüksek olan beyaz çaydır. Bu sebeple sıklıkla tüketilir.

Beyaz çay demleme tekniği oldukça kolaydır. Günde birkaç kere tüketilmesinde sakınca yoktur. Özellikle akşam yemeğinden sonra tüketmek sağlıklıdır. Midenizi rahatlatacaktır. Kansere karşı da son derece etkilidir. Çok fazla abartmadan tüketilmesi şifa kaynağı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu