Sağlık

Bebeklerde Su Tüketimi Nasıl Ayarlanır?

Bebekler ilk doğduklarında su içmeye ihtiyaç duymazken daha sonra yavaş yavaş bebeklerde su tüketimi arttırılmalıdır.

Bebekler Ne Zaman Su İçmeye Başlar?

Yeni doğan bebekler su ihtiyaçlarını anne sütü ile karşılayacaktır. İlk 6 ay sadece anne sütü içen bebeklerde su içme ihtiyacı yoktur. Eğer mama kullanıyorsanız mama suyla katıldığı için yine suya gerek yoktur. Ama ek gıda kullanılıyorsanız bebeklere su verebilirsiniz. Altı aydan sonra ek gıdaya geçilmesi ile birlikte bebeklere su verilmelidir.

Bebek emdikten sonra süt vermek yanlış bir davranıştır. Çünkü anne sütü bebeğin ağzında bakteri ve mikrop oluşmasını engeller. Su ise bu tabakayı yok edecektir. Bebeğe ne zaman su verilmeye başlanır sorusunun en iyi cevabı ek gıdaya başlandığı zamandır.

Bebekler Ne Kadar Su Tüketmelidir?

Bebeğiniz altı aylık oldu ve artık ek gıdaya geçtiyseniz su içirmeye başlayabilirsiniz. Bu dönemde 2-3 saat aralıklarla az miktarlarda su verebilirsiniz. Günde ortalama 100-160 ml su ihtiyacı duyulur. Anne sütü ve besinlerden alınan su düşünülürse günde 50 ml su yeterli olacaktır. Bebek sulukları kullanarak bu ölçüyü ayarlayabilirsiniz. Bebeklerde su tüketimi nasıl ayarlanır derseniz bebeğiniz büyüdükçe ölçüyü arttırabilirsiniz. Zaten bir süre sonra kendisi su istediğini belli edecektir.

Bir yaşına gelen bebeğin su ihtiyacı 750 ml kadardır. Ancak illa ki bu miktarda su içirmeniz gerekmez. Bebeğiniz susayıp susamadığını anladığı için su içmeyi reddederse zorlamayın. Bebekler ne kadar su içer sorusunun kesin yanıtı yoktur.

Emeklemeye ve yürümeye başladıktan sonra ise bebeğinizin suluğu ya da biberonunu ulaşacağı yerlere koyun. Böylece bebeğiniz su ihtiyacını kendisi ayarlayabilecektir. Konuşmaya başlayan çocuğunuz isteklerini söyleyeceği için su ihtiyacını kendisi dillendirecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu