Sağlık

Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Geçmişten bu güne kadar herkesin çektiği bir rahatsızlık olan bel ağrısı için hangi doktora gidilir? Sorusu oldukça sık sorulmaktadır.

Bel ağrısı için hangi doktora gidilir? Oldukça herkes tarafından araştırılan ve sorulan bir soru olmaktadır. Belirli bir yaştan sonra meydana gelen bayan ve bay fark etmeden pek çok kişide can sıkan bir rahatsızlık da bel ağrısı olmaktadır. bel ağrısı yaşayan herkes uzman doktorlara gitmeleri gerekir. Çünkü herhangi bir yere gidildiği zaman beklenmedik problemler çıkabilir.

Bel ağrısı aslında çok ciddi bir rahatsızlıktır. Hayatımızı çok zorlaştıran bu ağrı günlük hayatımızı çok etkilemektedir. Bel ağrısı birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Bel ağrısının sonucunda bel fıtığı hastalığı da olmaktadır. Kasların zedelenmesi, tutulması ve zedelenmesi sonucu oluşan bu hastalık bel ağrısının başlıca sebeplerindendir. Bel ağrısının devamlı olması halinde ciddi sorunlara yol açabilir. Bundan dolayı muhakkak uzman bir doktora gidilmesi gerekir.

Bel Ağrısının Nedenleri?

Hayatımız da çok rastladığımız bu bel ağrısının nedenleri birden fazla olmaktadır. günlük hayatımızı da çok etkilemektedir. Günlük yaşantımız da yapılan  yanlış hareketler bel ağrısına neden olabilmektedir. Bu nedenlerin bazıları ise;

  • Sürekli oturmak,
  • Devamlı ayakta dikilmek,
  • Zorlayıcı spor hareketleri yapmak,
  • Ağır eşyalar kaldırmak,
  • Fiziksel olarak güç bir işte çalışmak,
  • Masa başında hareketsiz kalmak ve bunun gibi birçok nedeni bel ağrısına neden olabilir.

Bel Ağrısı İçin Hangi Bölüme ve Doktora Gidilmelidir?

Bel ağrısı çeken kişilerin gitmesi gereken bölüm ilk önce ortopedi bölümüdür. Bu bölümde kişinin vücudunda kemik, sinir ve kasları inceleme yapılmaktadır. Bel ağrısı için ilk akla gelen ortopedi bölümü olmaktadır. Ortopedi doktoru hastadan farklı tetkikler isteyerek bel ağrısının nedenini araştırmaktadır. Bel ağrısı için gidilmesi gereken bir farklı bölüm ise sinir ve beyin cerrahi bölümüdür. Beyin ve sinir cerrahi uzmanları beldeki ağrının direk sebebini MR ile çok kolay bulmaktadır. Bel ağrısında sinirlerin sıkışmış olmasından dolayı farklı farklı yöntemler ile hastanın iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu