Anne-Çocuk

Bebek Nasıl Emzirilir, Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek Nasıl Emzirilir, Nelere Dikkat Edilmeli? Emzirmeyi öğrenmenin en iyi yolu, bir ebe, emzirme danışmanı veya hatta emziren başka birinin bebeğinizi göğsünüze yerleştirmenize ve bağlamanıza yardımcı olmasıdır.

Bebek Nasıl Emzirilir, Nelere Dikkat Edilmeli? Bebeğiniz doğmadan önce yapacağınız emzirme denemeleri faydalı olur. Emzirme danışmanları, ebeler, sağlık ocaklarında yer alan hemşireler bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Bebek Emzirme Adımları Nelerdir

  • Rahatça oturduğunuzdan ve iyi desteklendiğinden emin olun.
  • Bebeğinizi göğsünüze bakacak şekilde kendinize yakın tutun.
  • Bebeğinizi burnu meme ucuna gelecek şekilde yan yatırın.
  • Göğsünüzü aşağıdan destekleyin.
  • Bebeğinizin büyük bir ağız dolusu meme dokusu alabilmesi için parmaklarınızı areola/meme ucundan uzak tutun.
  • Bebeğinizi ağzını açmaya teşvik etmek için meme ucunuzla dudaklarına dokunun.

Bebek Hangi Sıklıkla Beslenmelidir

Bebeğinizin, özellikle yaşamın ilk birkaç haftasında, 24 saat içinde en az yedi ila sekiz kez beslenmesi gerekir. Bebeğin kırkı çıkana kadar iki saatte bir düzenli olarak emzirme yapılması gerekir. Özellikle normal doğum ile doğum yapmış annelerde süt gelirken, sezaryen ile doğum yapmış annelerde süt gelmemektedir. Bunun için sıcak presler yapmak ve sürekli sağma işlemleri, bebeği emzirmeye çalışmak bu konuda faydalı olacaktır.

Aşağıdaki durumlarda bebeğinizin iyi beslendiğini bilirsiniz:

Beslenmesi tamam bir bebek ağlamaz. Tuvaletini beslenmeden sonra yapabilir. Süt geldikten sonraki 24 saat içinde en az altı kez bebek bezini ıslatır

Uyanık olduklarında, aktif ve mutludurlar.

Bebeğiniz iki haftalık olduğunda, doğum ağırlığını geri kazanmış olmalıdır. Normal kilo alımı günde 20 ila 30 gram veya haftada 150 ila 210 gramdır.

Aşağıdaki durumlarda bebeğinizin doğru beslenip beslenmediğini bileceksiniz:

Süt akışını uyarmak için ilk kısa, sık emmeden sonra bebeğiniz yutmaya başlar. Emme, her emme arasında ara vererek daha yavaş, daha derin ve daha ritmik hale gelir. Beslenme ilerledikçe emme patlamaları kısalır ve dinlenme süreleri uzar.

Bebeğinizin yutkunduğunu duyabilir veya görebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Emzirme Gerçekleşmez

  • Göğüslerinizi emdiğiniz süreyi sınırlarsanız
  • Doktor tavsiyesi olmadan bebeğinize bebek maması vermek

Anne sütü bebekler için ideal beslenme sağlar. Çoğu sağlık uzmanı, en az 6 ay veya daha uzun süre sadece anne sütü ile beslenmeyi önerir. Anne sütü, bebeğin ihtiyacı olan tüm vitamin ve minareleri barındırır. Doğumun ardından ilk birkaç günde göğüsleriniz kolostrum adı verilen protein oranı yüksek bir sıvı üretir. Şeker oranı düşüktür ve birçok yararlı vitamin ve mineral içerir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu