Sağlık

Bayram Ağzınızın Tadını Bozmasın

Ramazan bayramını geride bırakıp Kurban bayramına yaklaştığımız şu günlerde şimdiden psikolojik olarak kendimizi hazırlamak gerekir. Geleneklerden, kültürden ve inançlardan oluşan bayramlarda akraba, eş dost ziyaretlerinde herkese en iyi şekilde ikramda bulunmak için tatlı tüketimi had safhaya ulaşır. Aşırı tüketilmesi durumunda başta diş sağlığı olmak üzere genel sağlık içinde zararlı olan tatlıyı mümkün olabildiğince az tüketmek gerek.

Bayram Ağzınızın Tadını Bozmasın
Bayram Ağzınızın Tadını Bozmasın

Bayramlarda ikram edilen tatlılar, şekerlemeler ve içeceklere mümkün olduğunca mesafeli durulmalı. Ziyaretlerin sayısına bağlı olarak ya çok az yenilmeli ya da hiç yenilmemeli. Özellikle ailede şeker hastası bulunan kişilerin çok fazla dikkat etmesi gerekir. Tatlı tüketimi sonrasında dişler en azından çalkalanmalı ve ağız içerisinde dişlerin arasında kalan tatlılar bu yolla atılmalı.

Bayram Ağzınızın Tadını Bozmasın
Bayram Ağzınızın Tadını Bozmasın

Aksi takdirde bakterilerin üremesine neden olacak tatlılar, karbonhidratlar ve şekerler ileride düş çürüklerine, ağrılarına neden olabilir. Asitli içecekler diş sağlığı için en tehlikeli gıdalardan biridir. İçerisindeki asit nedeniyle diş sağlığı için tehlike olan kola, gazoz gibi içeceklerin yerine meyve suyu tercih edilmeli.

Diş Sağlığını Korumanın Yolları

Dişler günde en az iki kere fırçalanmalı bayramlarda ise bu sayı arttırılmalı. Asitli içeceklerin tüketilmesi durumunda gargara yapılarak etkisi en aza indirgenmeli. Diş sağlığı için yararlı olan ve içerisinde kalsiyum bulunan peynirin tüketilmesi sağlıklı dişlerin için önemlidir. Hem ağız kokusu hem de diş sağlığı için şekersiz sakızların tüketilmesinde de fayda var.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Eğer dişlerimizin sararmasını ve çürümesini istemiyorsak çok fazla şekerli maddelerden uzak durmanız gerektiğini bilmelisiniz. Sadece şeker değil asitli içecekler diş minesini azalttığı için u tarz şeylerden uzak durmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu