Sağlık

Baş Ağrısına İlaçsız Çözümler

 

Akupunktur

Bu geleneksel Çin uygulamasıdır ve uzmanlar tarafından belirli noktalarda vücudunuza küçük iğneler koyularak yapılmaktadır. Bu küçük iğneler, migren ağrısını hafifletebileceğini ve baş ağrılarının sayısını azaltabileceğini söyleyerek önerilmektedir. Ayrıca bu tedaviyle birlikte diğer tedavilere de devam edebilirsiniz.

Biofeedback

Vücudunuz ağrıya, daha yüksek nabız, gergin kaslar veya soğuk el gibi fiziksel değişikliklerle karşılık verir. Biyolojik geribildirimde, sensörler bu kaymaları ölçer, sonra bilgileri yanıp sönen bir ışık veya duyabileceğiniz bir ses olarak beslerler. Geribildirime yanıt vermeyi ve kaslarınızı rahatlatmayı öğrenirsiniz. Bazı çalışmalar, sıklıkla baş ağrısı ve migren sıklığınızı azalttığını göstermektedir.

Masaj

Yakın zamanda yapılan araştırmalar masajın bazı insanlardaki baş ağrısı sayısını azaltabileceğini gösteriyor. Migren başladıktan sonra ağrıya yardımcı olmaz. Stres baş ağrısını tetikleyen bir faktördür. Masaj ise stresi azaltan ve rahatlamanızı sağlayan bir yöntemdir.

Rahatlama teknikleri

Baş ağrıları sıklıkla stresle tetiklendiğinden rahatlama teknikleri harika bir fikirdir. Vücudunuzun farklı yerlerinde kasları gerginleştiren ve rahatlatan derin solunum ve ilerleyici kas gevşetme yöntemleri bu teknikle birlikte sizlerle olacaktır. Pratikle bu teknik, baş ağrısını azaltabilecek stresle başa çıkma biçiminizi iyileştirecektir.

Egzersiz

Düzenli kardiyo egzersizi, kalbinizi pompalayan egzersizler, fark yaratabilir. İsveçli bir uzman egzersizle ile bağ ağrısı ve migreni önleyen bir ilaç karşılaştırmıştır. Hafta 2-3 gün 40 dakika boyunca yapacağınız kardiyo egzersizi baş ağrınıza çok iyi gelecektir.

Konuşma Terapisi

Düşüncelerinizi ve davranışlarınızı değiştirmeye odaklanan bilişsel davranışçı terapi, daha az baş ağrısı olması konusunda yardımcı olabilir.

Terapi almak, duygusal veya zihinsel sorunlarınız olduğu anlamına gelmez. Size genellikle baş ağrısı veren durumlara yeni bir yaklaşım getirebilir. Diğer önleyici tedaviler de uygulandığında özellikle iyi iş görür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu