Yaşam

Barbekü Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Barbekü Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir? Barbekü yapmadan önce tüm malzemeleri hazırlamanız gerekir. Ve barbekü yapmanın püf noktaları konusunda bilgi sahibi olarak barbekünün başına geçmelisiniz. Dilerseniz tüm bunları sizlere kısaca anlatalım…

Barbekü yapmanın püf noktaları konusunda sizlere bahsetmek isteriz. Öncelikle malzemeleri yani kömür, çıra, mangal, hazırlanmış olan et ya da tavuk ve tüm sebzelerin önceden hazır edilmesi gerekir.

Izgara yaparken aslında temel bir kural vardır. O da kömürler yiyeceklerin pişirileceği yüzeyden aralıkları daha fazla olmalı. Sonra kömürleri eklemek çok daha kolay olacaktır. Ve kömürlerin bol olması en ideal olanıdır. Barbekü ya da mangal ızgarası yüksek ısı ile pişirilmelidir. Eti bu yüksek ısıda pişirdiğinizde suyun ve tatların dışa çıkması engellenir. Ayrıca yüksek ısıda pişirilen yiyeceklerin kömürdeki aroması kolayca geçer. Kömürlerin üzerinde ince bir kül tabakası kaplar ve içinde kor ateşin görülmesi gerekir. Bu da doğru ısıya ulaşıldığını gösterir.

Pişirilecek olan etin taze olması çok dikkat etmelisiniz. Herhangi bir hastalık ya da gıda zehirlenmesine karşı ızgaranızı ya da barbekünüzü temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Eğer pişirilecek olan teller kirli ise yiyecekler bunların üzerine yapışır. Bu nedenle tüm teçhizatların temiz olması gerekir. Yine aynı şekilde pişirme işleminiz bittikten sonra tel fırça ile kazıyıp yıkamalı ve korunaklı bir şekilde kaldırmalısınız. Pişirmeye başlamadan öncede yıkayıp kurulayarak kullanmanızı öneririz.

Yiyecekleri Pişirirken

Pişirme işleminde çatal kullanmayın. Etlerinizi pişirirken çatal yerine maşa kullanın. Özellikle biftek, bonfile ve pirzolaları maşa ile çevirin. Eğer etleri çatalla çevirirseniz etin içindeki lezzetli su dışarı akar ve kuru bir besin tüketmiş olursunuz. Ateşin üstünde eti pişirirken sık sık çevirmeyin. Birer kere alt üst yapmanız yeterli olacaktır. Çok pişirmek etin suyunu da engellemiş olursunuz.

Yiyeceklerinizi pişirirken üzerine hem yağ hem de sos sürebilirsiniz. Böylece daha lezzetli besinler elde etmiş olursunuz. Dilerseniz etleri pişirirken arada sırada bir fırça kullanabilirsiniz. Zeytinyağı, dövülmüş sarımsak ve sirke ile mükemmel karışımlar elde edebilirsiniz. Kalın etlerinizi kapalı kaplarda pişirebilirsiniz. Pişen etleri birkaç dakika dinlendirin. Hemen servis yapmayın. Ve en önemli husus dikkat gerektiren bir işlem olduğu için doğru ve kıvamında pişmesi gerekir. Barbekünün başından yiyeceklerin pişme işlemi bitene kadar ayrılmamalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu