Sağlık

Badem ve Faydaları

Badem ve Faydaları

Badem, gülgillerden bir çeşit ağacın yemişine verilen isimdir. Meyvesi sadece çağlayken yenebilen badem, olgunlaştıktan sonra kabukla kaplı olan iç kısmı yenir. Özelikle sağlığa faydalı olan kısmı da bu bölümdür.

Çerezcilerde özellikle kavrulmuş şekilde satılan badem, ilgi gören kuruyemişler arasında yer almaktadır. Badem, doğru zamanlarda tüketildiğinde ve tüketimi aşırıya kaçmadığında büyük faydalar sağlamaktadır.

Badem, bedeni ve özellikle zihinsel yorgunluğu gidermede yardımcıdır. Sütle birlikte tüketilmesi durumunda mideyi kuvvetlendirmektedir. Bunun yanı sıra kabızlığın giderilmesinde de son derece etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra badem, baş ağrısının giderilmesi konusunda da etkili olmaktadır.

Badem, karaciğer ve böbrek ağrılarının hafiflemesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bronşit, boğaz ağrısı, boğaz yanması gibi konularda da etkilidir. Badem ayrıca, akciğerde meydana gelen bazı olumsuz durumlarda da etkili olmaktadır.

Badem kullanılarak üretilen badem yağı da önemli faydalar içermektedir. Egzama konusunda etkili olan badem yağı, kaşıntıların giderilmesini sağlamaktadır. Ayrıca böbrek taşlarının düşürülmesine de yardım eden badem yağı, kulak ağrılarının giderilmesi konusunda da önemli bir rol üstlenmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu