Teknoloji

7D SİNEMA SİSTEMİ

7D SİNEMA SİSTEMİ

 

İlk defa izleyenlerin şaşkınlıkla karşıladığı , daha sonraki deneyimlerinde işin püf noktalarını anlayabildikleri yeni nesil görsel sistemler …

3 boyutlu sinema teknolojisinin yakaladığı başarıyı elde edememiş olsa da farklı bir heyecan arayanlar için denemeye değer sistemler olduğunu düşünüyorum . 3 boyutlu gösterim teknolojisine birkaç ufak ekleme ve özel bir izleyici standı ile oluşturulan bu sistem tüm izleyenlerden tam not alabilmiş değil . 7 D sinema sistemlerinin ayrıntılarından bahsedecek olursak  ;  3 boyutlu gösterimde kullanılan gözlüklerle kullanılabiliyor . Gerçekliği artırmak adına tüm duyu organlarını harekete geçiren ayrıntılarla izleyicilerin filmi yaşamaları sağlanıyor . Filmin izlendiği stant hareket ederek filmdeki aksiyon sahnelerinin gerçekliği artırılmaya çalışılmış . İzlenen filmlerin çeşidine göre , su , hava , duman yada koku efektleri de filmin tamamlayıcısı durumunda . Örneğin filmde bir şelalenin içerisinden geçiyorsunuz ve sistem yüzünüze su damlaları atıyor , yada bir muson ormanında tropikal çiçeklerin kokusunu alabiliyorsunuz .

Yurt dışında uzun süredir kullanımda olan 7D sinema teknolojisi zekice tasarlanmış başarılı bir uygulama olsa da daha öncede bahsettiğimiz gibi 3 D sistemlerle kıyaslandığında kullanıcı yorumları büyük bir başarıyı yansıtmamakta  . İzleyenler açısından ilk denemeden sonra talep görmemesi  ( beklentiyi büyük ölçüde karşılayamıyor ) ve film çeşitliliğinin az olması en büyük dezavantajları arasında . Bunun yanısıra ben denenmesi  gereken bir  deneyim olduğunu düşünüyorum .

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu