Hamilelik

Aşılamaya Devam Ederken Eşimle Birlikte Olabilir miyim?

Aşılamaya devam ederken eşimle birlikte olabilir miyim? Aşılama nasıl yapılır? Aşılama öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Aşılamaya devam ederken eşimle birlikte olabilir miyim?, kısırlık tanısı konulan çiftlerin başvurduğu tedavi yöntemine aşılama denir. Baba adayının sperm hareket düzeyi ve sayısı ile anne adayının yaşının etken olduğu bir tedavi yöntemidir. Laboratuvar ortamında gerçekleşir. Babadan alınan spermlerin annenin rahmine yerleştirilme işlemidir. Aşılama tedavisi, uygulanmadan önce anne ve baba adayına testler uygulanır.

Aşılama Nasıl Yapılır?

Günümüzde çiftler bebek sahibi olmak istemelerine rağmen çeşitli sebeplerden bebek sahibi olamazlar. Bir yıl boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen bebek sahibi olamayan çiftlere kısırlık teşhisi konulur. Teşhis konulduktan sonra çoğu çift aşılama tedavisi ile çocuk sahibi olur.

Aşılama son derece basit ve hızlı bir yöntemdir. Uzun süre boyunca gebe kalamayan kadınlara uygulanır. İşlem sırasında, erkekten alınmış olan sperm enjektör iğne yardımı ile rahim içine bırakılır. Bu işlemin sonucunda büyük ihtimal döllenme sağlanır. Çiftlerin çocuk sahibi olma şanslarını aşılama yöntemi yüzde 20 oranda arttırır. Tedaviye başlanılmadan önce çiftlerin normal yollardan gebe kalmayı denemeleri gerekmektedir. Çiftler 1 sene boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişki ile gebe kalamama durumunda aşılama yöntemi uygulanır.

Aşılama Öncesi Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşılama, sperm sayısı ya da hareketliliğinin yetersiz olduğu durumlarda uygulanır. Aşılama tedavisi öncesinde kesin olarak kısırlık teşhisi konulmalıdır.

Aşılama öncesi dikkat edilmesi gerekenler, tedavide uygulanması gereken testler mutlaka aksatılmadan yapılmalıdır. Yumurtaların uyarılması için olan iğneler doktor kontrolünde uygulanmalıdır.Erkeğin sperminin verimli olması için 48 saat boyunca alkol almaması gerekmektedir. Sperm sayısını olumsuz etkileyecek herşeyden kaçınılmalıdır. Mastürbasyon yöntemi ile sperm verilmelidir. Sperm verilmeden önce 2 ile 5 gün arası cinsel ilişkiye girilmemelidir. Aşılama tedavisi görecek olan anne adayının ise 48 boyunca genital bölgeye krem veya losyon türünde madde kullanmamış olması gerekmektedir.

Aşılama sonrası dikkat edilmesi gerekenler, aşılama sonrasında çift normal yaşamlarına dönebilir. Ancak bu süre boyunca, dengeli beslenmeli ve doktor bilgisi dışında ilaç kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu