Sağlık

Antioksidanların Kanser Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Antioksidanların Kanser Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Antioksidanlar doğal koruyucular olarak bilinse de vücudumuza olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Bu nedenle antioksidan alırken zamanına ve miktarına özen göstermemiz gerekir. Doktor kontrolünde alınacak antioksidanlar daha yararlı olacaktır. İşte konuyla ilgili detaylar yazımızda yer almaktadır.

Antioksidanların Kanser Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Kanser; Vücudumuzda tahrip olmuş, özelliği değişmiş hücrelerin veya ölü hücrelerin istem dışı olarak çoğalması ve vücudun işleyişini bozan bir hastalıktır. Önlemi alınmadığı takdirde ölümle sonuçlanır. Zararlı hücrelerin oluşmasını, çoğalmasını  ve yok edilmesinde en önemli görevi antioksidanlar üstlenmektedir.

Antioksidanların Kanser Üzerindeki Etkileri

Kanser uzmanları, bu nedenle kanser hastalarına mutlak surette antioksidan bakımından zengin beslenmeleri ve doğal tıp adı verilen doğal beslenme tedavisini şiddetle önermektedir.   Ancak antioksidanların kansere karşı etkili olduğunu savunanlar kadar kanseri önleyemediğini ve hızla çoğalmasına katkısı olduğunu savunan bilim insanları da var. Bu bilim insanlarına göre antioksidanlar vücudun kansere karşı en önemli savunma görevini üstlenen serbest oksijen moleküllerine zarar vermektedir. Kanser hastalarının  gördükleri radyoterapi, kemoterapi tedavileri sonra oluşan ve kanser hücrelerin etkisiz hale getirmekle görevli serbest oksijen molekülleri üretir. Vücudumuzda oluşan serbest oksijen moleküllerinin antioksidanlar tarafından etkisiz hale getirildiğini ve kanser hücrelerinin hızla çoğaldığını dile getirmektedir. Antioksidanlar serbest oksijen moleküllerini etkisiz hale getirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.. Radyo terapi ve kemoterapi gören hastaların bir kısmının tedaviyi kaldıramamasının sebebi olarak da antioksidanların serbest molekülleri yok etmesi olarak görülmektedir.  Antoksidanların kanser üzerine tedavi edici ve tedaviyi etkisiz hale getirmesi ile ilgili düşünceler böyledir. Hasta olan yakınlarınızı en az 3 doktora veya uzmana gösterip tedavi ile fikirlerinden sentez oluşturarak tedavi yöntemi uygulanmalı, bilinçli olunmalıdır.

Kanserden Korunmak İçin Neler Yenmeli

Kanserden korunmak için yenilen içilen oldukça önemlidir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan besinlerin kanserden koruma özelliği bulunmaktadır. Kırmızıbiber, kırmızılahana, kırmızı pancar, havuç, yeşil-sarı sebzeler ve meyveler, ısırgan, brokoli, mantar, yumurta, süt, yoğurt, peynir, ay çekirdeği, et, balık, kuru baklagiller, zencefil, zerdeçal gibi besinler kanser tedavisinde oldukça etkili oldukları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu