Hamilelik

Anne Adayları Grip Olursa Ne Yapmalı?

Her sonbahar ve kış aylarında yakalandığımız grip hamilelik dönemindeki kadınlar için farklı bir anlam teşkil etmektedir. Peki anne adayları grip olursa ne yapmalı?

Anne adayları zaman zaman sonbahar ve kış aylarında grip olur. Annelerimizin yaptığı birkaç şeyle bunu çabucak atlattığımız dönemler de olmuştur. Fakat bazı dönemlerde grip özellikle hamilelik döneminde farklı etkilere sahiptir. Bu nedenle hamilelik döneminde grip olursanız alacağınız önlemlerin hem kendiniz hem de karnınızdaki çocuğunuz için olacağını unutmayın.

Hamilelik Döneminde Grip

Hamilelik sırasında, hamile bir kadının bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla savaşması daha zor hale gelir. Bu durum hamile bir kadının grip ve diğer hastalıklara yakalanma olasılığını daha fazla arttırır.

Gebe kadınlar, hamile olmayan kadınlara göre hangi yaşta olursa olsun hasta olma olasılıkları daha fazladır. Hamileyseniz, grip mevsiminde sağlıklı kalmak için özel adımlar atmanız gerekebilir.

Anne Adayları

Hamilelik Döneminde Görülen Grip Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik döneminde görülen grip belirtileri aşağıdaki gibidir;

Hamilelik döneminde grip semptomları tüm yaş dönemleri için aynıdır ve şunları içermektedir;

  • Öksürük
  • Boğaz ağrısı
  • 37 derece veya daha yüksek ateş
  • Burun akması

Üsttekilerin dışında daha az görülen semptomlar şunları içerebilir:

  • Vücut ağrıları
  • Yorgunluk
  • Baş ağrısı
  • Kusma ve ishal

Hamilelik Döneminde Grip Aşısı Olmak

Hamilelik döneminde bağışıklık sisteminiz güçsüz olduğu için bu dönemde grip olmamak ya da grip olduğunuz zaman daha çabuk atlatmak için mutlaka grip aşısı olmalısınız.

Çünkü grip aşısı olan hamile kadınlar daha az hastalanır. Hafif bir grip vakası genellikle zararlı olmaz. Bununla birlikte, grip aşısı anne ve bebeğe zarar verebilecek şiddetli grip vakalarını önleyici bir özelliğe sahiptir.

Grip aşısı hamile kadınlar için tavsiye edilir. Öldürülmüş (etkin olmayan) virüsler içerdiği için bu aşıdan sonra grip olamazsınız.

Grip Aşısı Bebeğime Zarar Verebilir mi?

Çok dozlu aşılarda az miktarda cıva yaygın bir koruyucu özelliğine sahiptir. Fakat bazı endişelerden dolayı daha çok bu aşıların otizme veya dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna neden olduğu söylenmektedir. Fakat bu kanıtlanmamıştır. Bu nedenle güvenle grip aşısını doktorunuza veya eczacınıza yaptırabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu