Sağlık

Alerji Nedir? Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir? 

Alerji nedir? Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir?  Alerji, bir kişi çoğu insan için zararsız olan maddelere tepki verdiğinde ortaya çıkar.

Alerji nedir? Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir? sorusu sıkça sorulan soruların başında gelmektedir. Alerji, günümüzde bilinmeyen ve tedavisi mümkün olmayan alerji türleri olsa da yaygın alerjilerin teşhis ve tedavi süreci oldukça kolaydır. Doğru doktora gidilerek alerjilerin günlük hayata etkisi büyük ölçüde azaltılabilir.

Alerjiler İçin Hangi Bölüme Gitmeli?

Alerjiler çeşitli olduğu için gidilecek bölüm ve doktor da alerjinin tipine göre değişir. Konjonktivit olarak da bilinen göz akıntısı sorunu için göz doktoruna gitmek gerekir. Böcek alerjisi, kurdeşen veya egzama gibi cilt problemleri için dermatologlara danışılmalıdır.

Doktora Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

Alerjik rinit tanı ve tedavisi için alerji uzmanına gitmeden önce muayenenizin hem sizin hem de doktorunuz için verimli ve doğru olması için yapmanız gereken bazı hazırlıklar vardır. İşte size bu konuda yardımcı olacak bazı öneriler:

– Belirtilerinizi not edin: Belirtilerinizin ne zaman ortaya çıktığını, alerjik rinitle ilgisi olmasa bile onları neyin tetiklediğini not edin, böylece doktorunuza ayrıntılı olarak anlatabilirsiniz.

– Hayatınızdaki değişiklikleri not alın: Yeni bir eve taşınmak, iş değiştirmek, okul değiştirmek ya da başka bir şehre taşınmak gibi hayatınızdaki ve yaşadığınız çevredeki son değişiklikleri not edin.

– Sorularınızı yazın: Alerji uzmanınıza soracağınız tüm soruları önceden not edin. Sınav sırasında soru aklınıza gelmeyebileceği için aklınızda soru işareti olabilir. Bu nedenle doktorunuza soracağınız soruları not almanızda fayda var.

– Alerji ve öksürük ilaçlarını bırakın: Doktorunuz alerjik rinit teşhisi için alerji testi yapmak isteyebilir. Bu testin sonucunu etkilememek için kullandığınız alerji, öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarını 1 hafta önceden kesiniz.

Eski test sonuçlarınızı getirin: Testlerin tekrarlanmaması ve hastayı yormamak için önceki test, röntgen ve diğer sonuçlarınızı yanınızda getirin.

Mevsimsel, Bahar Alerjilerinde Hangi Doktora Gidilir?

Semptomlar burun akıntısı, kaşıntılı gözler, baş ağrısı, sık hapşırma ve yorgunluktur. Bahar alerjilerinin tanı ve tedavisi için yetişkinler dahiliye veya immünoloji doktorlarına başvurabilir. Aynı şekilde çocuklar için de çocuk doktorlarına veya çocuk immünoloji doktorlarına gitmek gerekir..

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu