Yaşam

Afrika Menekşesi Nasıl Bakılır?

En gözde çiçekler arasında yer alan Afrika menekşesi, gerekli bakım ve koşulların sağlanması durumunda rahatlıkla büyüyecektir.

Afrika menekşesi yetiştirmek isteyenler, gerekli kurallara mutlaka uymalıdır. Afrika menekşesi yetiştirmek ve bakımı sanıldığı kadar zor değildir. Püf noktalarına dikkat etmeniz durumunda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

Yayvan saksıları seven Afrika menekşesi bu yüzden kesinlikle derin saksılarda yetiştirilmemelidir. Bununla birlikte küçük ya da büyük saksılar da tercih etmemeli orta boy bir saksı kullanmalısınız. Afrika menekşesini yetiştirebilmek için saksının alt kısmında kesinlikle drenaj deliği bulunmalıdır.

afrika menekşesi

Afrika Menekşesinin Bakımı

Evinizde gerekli koşulları sağlayarak Afrika menekşesi yetiştirmek mümkündür. Öncelikle yapmanız gereken Afrika menekşesinin toprağını bahçe toprağından kullanmamaktır. Kullanacağınız toprak, nem tutan ve hafif bir toprak olmalıdır.

Direkt olarak güneşe koymamanız gereken Afrika menekşesi mutlaka aydınlık bir yerde durmalıdır. Güneşi doğrudan alan çiçeğin yaprakları yanabilir. Perdenin arkasından süzülen bir ışıkta durması daha uygun olacaktır. Camın önüne ve perdenin arkasına koyarak Afrika menekşesini kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Yeteri kadar ışık ve güneş almayan Afrika menekşesi de büyümeyecektir.

Afrika Menekşesinin Sulanması

Afrika menekşesinin bakımında en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri sulamadır. İlk sulamadan sonra toprak tamamen kuruduktan sonra ikinci sulamayı yapmalısıdır. Aynı zamanda klorsuz su kullanmalı ve kullanmış olduğunuz su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Çiçeğinizi suladıktan yarım saat sonra altlıkta su varsa bu suyu boşaltmalısınız.

Afrika menekşesini balkonda değil de evinizin içinde yetiştirmeye özen göstermelisiniz. Genellikle 16-21 derece arasındaki sıcaklıkta yetişen bu çiçek, çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda yetişememektir. Bu yüzden uygun sıcaklığın sağlanabileceği ortamları tercih etmelisiniz.

Afrika Menekşesine Nasıl Bakılır?

En çok sevilen çiçekler arasında bulunan Afrika menekşesi, yılın 12 ayı çiçek verildiği için çok sevilen bir çiçektir. Bakımına gerekli özeni gösterirseniz bu bitki her zaman çiçek verecektir. Afrika menekşesi yetiştirirken bitkiyi düzenli olarak gübrelemeye de dikkat etmeniz gerekmektedir. Böylece menekşenin ömrünü uzatabilirsiniz. Afrika menekşesine nasıl bakılır merak ediyorsanız, bu bitkiye bakmak oldukça kolaydır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu