Hamilelik

Tüp Bebekte Başarı Şansınız Ne Kadardır?

Tüp bebekte başarı şansınız ne kadardır? Tüp bebek nedir? Tüp bebek tedavisi nasıl olur? Bu makalede kısaca bilgi vereceğiz.

Tüp bebekte başarı şansınız ne kadardır?, öncelikle amacımız ilk seferde gebeliği yakalamaktır. Ancak bu her zaman mümkün olmaz. Tüp bebek tedavisinde uygulanan tüm süreçler sağlıklı bir şekilde ilerlese bile yapılan ilk denemede çocuk sahibi olma şansı yüzde 35-40 aralığındadır.

Tüp bebek tedavisinde, başarı erkek ve kadına ait faktörlere bağlıdır. En önemlisi kadının yaşıdır. Çünkü yumurta kalitesi yaşa bağlıdır. Embriyo kalitesine etki eden önemli faktör ise kadının yaşıdır. Kadının yaşı 42 ve 43’ü geçmiş ise bu durumlarda şans % 5’lerin altındadır. Önemli diğer faktör ise erkegin sperm durumudur.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek, çocuk sahibi olmak isteyen ama bu konuda zorluk çeken çiftlerin çocuk sahibi olmaları için yapılan işleme denir. Çiftler 1 yıl boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye girmelerine rağmen gebelik oluşmadı ise sağlık kontrollerini yaptırmaları önerilir. Anne adayı 35 yaşından büyük ise bu durumda bekleme süresi 6 aydır.

Doğal yollardan hamile kalabilmek için üretim sisteminin yanı sıra pek çok farklı organın birlikte uyum içinde çalışması gerekir. Sağlıklı yumurtanın çatlaması ile birlikte rahim arasındaki kanal olan fallop tüplerine atılır. Yumurtanın döllenmesi gereken saat 24 saattir. Erkek üreme hücresi sperm, bir kadının vücudunda 4-5 gün kalabilir. Cinsel ilişkiye yumurtlamanın gerçekleştiği gün girilmesi durumunda döllenme gerçekleşir.

Tüp bebekte başarı

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Olur?

Anne adayından toplanan yumurtanın laboratuvar ortamına, baba adayı spermleri ile  döllenmesi sonucu embriyonun rahme yerleştirilmesi işlemidir. Tüp bebek tedavisi, başlamadan önce erkeğin ve kadının üreme kabiliyeti değerlendirilir. Yumurtaların olgunlaşma sürecine girmesi için anne adayına hormon tedavisi başlanır. Tüp bebek tedavisinde şartlar, 35 yaşından küçük olan kadınların 1 yıl süre ile 35 yaşından büyük olan kadınların ise 6 ay boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye girmiş ve gebelik sağlanmamış olması gerekmektedir. Tedavisi 15 ile 18 gün yaklaşık olarak sürer. 10-12 gün sonra kan alınarak Beta HCG düzeyi kontrol edilir ve gebeliğin oluşup oluşulmadığı kontrol edilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu