Eğitim & Kurs

Taşımalı Eğitim Nedir ve Kimleri Kapsamaktadır?

Taşımalı Eğitim Nedir ve Kimleri Kapsamaktadır? Taşımalı eğitimde, veliler tarafından karşılanacak maliyet belli bir seviyeye kadar devlet tarafından karşılanmaktadır. Özellikle köylerde ve küçük yerleşim birimlerinde çeşitli nedenlerle okula gidemeyenlerin eğitimi devlet tarafından taşımalı eğitim yoluyla sağlanmaktadır.

Taşımalı Eğitim Nedir ve Kimleri Kapsamaktadır? Taşımalı eğitime dahil olan öğrenciler genellikle köylerden ve küçük yerleşim yerlerinden seçilmektedir. Ancak bazı illerde taşımalı eğitime başvurmak mümkündür. Taşımalı eğitim, yılın belirli dönemlerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan tatil haberlerinden sonuna kadar yararlanılarak gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde taşımalı eğitim masrafları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanıyor ancak bunun nasıl yapıldığı sorusu veliler ve öğrenciler için merak konusu olmuştur.

Taşımalı Eğitim Kuralları

İlkokul öğrencilerinin taşımalı eğitim kuralları, zorunlu eğitim kapsamında ilkokul öğrencisine okullara taşıma hizmeti veriliyor. Mesafelerin uzak olması nedeniyle yaşadıkları köy veya yerleşim birimlerindeki okullara ulaşamayan öğrencilere taşımalı eğitim hizmeti veriliyor. Bu yolculuğun süresi 10 ile 60 dakika arasındadır. Taşımalı eğitim ile okula zamanında ulaşan öğrencilere ücretsiz öğle yemeği ve ücretsiz kitap verilmektedir. Taşımalı eğitimde ilkokul öğrencilerinin ulaşım masrafları bakanlık tarafından karşılanıyor. Zorunlu eğitim kapsamında ilkokul öğrencileri makul mesafedeki bir okula devam edemedikleri takdirde taşımalı eğitim alabiliyor. Bu okulların kurulmasının çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlerin başında köyün nüfusunun az olması, köydeki ilköğretim kurumunun ekonomik ve sosyal sorunlar nedeniyle kapanmış olması ya da köydeki nüfusun dağınık olması gelmektedir. Nüfusu az ve öğrenci sayısı az olan küçük köylerde zorunlu eğitimin verilmesi mümkün değildir. Bu nedenle köy içinde kendi okuluna gidemeyen çocuklara ulaşmak için taşımalı eğitim verilmektedir.

Ayrıca taşımalı eğitim, küçük köylerde ve eğitim kurumlarının bulunmadığı yerlerde otobüs, minibüs gibi bir araçla ulaşım sağlanarak eğitim kurumlarına erişimin sağlanması olarak da tanımlanabilir. Taşımalı eğitim genellikle köy içinde kendi okuluna ulaşamayan öğrenciler için sağlanmaktadır. Ancak bazı velilerin maddi imkânsızlıklar ya da uzaklık gibi farklı nedenlerle çocuğunu taşımalı eğitimin verildiği bir okula göndermesi mümkün olmamaktadır. Bu gibi durumlarda ev temelli ilköğretim hizmeti verilmektedir. Ev temelli ilköğretim, farklı nedenlerle ilköğretim okullarına devam edemeyen öğrencilerin evlerine gidilerek evde ders verilmesinden oluşan bir eğitim hizmetidir.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu