Hamilelik

Şiddet Gören Kadınların Yapması Gerekenler Nelerdir?

Şiddet Gören Kadınların Yapması Gerekenler Nelerdir? Kadınlara karşı gösterilen şiddet oranları son zamanlarda hızlı artmaya başlamıştır. Biz de bu duruma karşı durmak için şiddet gören kadınların yapması gerekenleri ele aldık.

Şiddet Gören Kadınların Yapması Gerekenler Nelerdir? Şiddet gören kadınların yapması gerekenler bakımından birden fazla durum bulunmaktadır. Bunlar arasında özellikle şiddet gösteren kişi eşiniz ise ondan uzak durmak en önemlisidir. Aynı zamanda kadına şiddet hiçbir zaman tevazu gerektirecek bir durum değildir. Yani bir kere olsa bile bir daha olma durumu fazladır.

Bu nedenle şiddet gösteren erkeğin karşısında olmayı daima tercih etmelisiniz. Çünkü şiddet bir süre sonra farklı sorunları da doğuracağı için böyle bir durumda mutlaka önlem almanız gerekmektedir.

Eğer siz de şiddet görüyorsanız aşağıdaki başlıklar altında şiddet gören kadınların yapması gerekenleri listeledik. Siz de aşağıda verilenleri yaparak şiddetten kurtulabilirsiniz.

Kadın Destek Sistemi (KADES)

Kadın destek sistemi KADES adıyla son zamanlarda yaşanan kadınlara şiddet olaylarında başvuracağınız bir uygulamadır. Bu uygulama şiddet yaşayacağını düşünen kadınların mutlaka telefonlarına yüklemesi gereken uygulamalar arasında yer almaktadır. Yani sizde şiddet yaşayacağınızı düşünüyorsanız mutlaka Kadın Destek Sistemi yani KADES uygulamasını indirerek bu şiddetlerden kurtulabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde acil yardım butonu olarak da nitelendirebileceğimiz KADES sayesinde bugüne kadar binlerce kadın şiddetten kurtulmuştur.

Gelincik Hattı 444 43 06

Ankara barosu tarafından harekete geçirilen Gelincik Projesi kapsamında Gelincik Hattı şiddet gören kadınları korumak için görevlendirilen bireylerden oluşmaktadır. Bu kapsamda bu güne kadar binlerce kadını kurtararak Gelincik Hattı sayesinde şiddetin önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda gelincik hattı sadece kadınlar için değil çocuklar ve LGBT bireyleri için koruma sağlamaktadır.

Şiddet İhbar Mobil Uygulaması

Son zamanlarda kurulan ve çokça kullanılan bir diğer uygulama da Şiddet İhbar Mobil Uygulamasıdır. Burada EGM bünyesinde çalışan polislere hızlı bir şekilde ulaşabilmek amaçlı yaşanan kadın şiddetlerinde karşı durmak amacıyla geliştirilmektedir. Yani kendinize şiddet uygulanıyorsa ya da çevrenizde birilerinin kadınlara şiddet uyguladığını düşünüyorsanız Şiddet İhbar Mobil Uygulaması sayesinde burada yaşanan şiddetlerin de önüne kolay bir şekilde geçmiş olursunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu