Teknoloji

Sality Virüsü Temizleme Yöntemleri

Sality virüsü temizleme yöntemleri nedir? Virüs girdiği bilgisayara ne yapar? Etkisi nasıl olur? İşte yanıtı…

Sality virüsü, Win32 SalityAA olarak bilinir. Bu virüs çok yaygın görülen virüslerden biridir. Windows işletim sistemini yerle bir etme özelliğine sahiptir. 2003 yılında ortaya çıkmış olan virüs, o zamandan bu zamana işletim sistemlerini d karıştırmaya devam ediyor. Dosyalara büyük ölçüde zararlar veriyor. Trojen özelliği bulunan virüs, kötü niyetli kişilerin bilgisayarınızı aynı zamanda kontrol etmesine de yol açıyor.

Sality Virüsü Ne Yapar?

İlk olarak etkisinden söz edecek olursa, Windows çalıştırma özelliği var. Dosyalar arasında yer alan EXE ve SCR uzantılı olan dosyaların sürücülerini hedef almaktadır. Aynı zamanda bilgisayarın tüm tuş hareketlerini de kaydetme özelliğine sahiptir. Sonrasında bu kayıtları uzaktaki bilgisayara gönderir. Kötü niyetli kişiler Sality virüsü etkisi ile kullanıcı isimlerden, şifrelere kadar her türlü bilgiyi ele geçirmiş olur. Bunun beraberinde banka hesap bilgileri, kredi kartı bilgileri ve daha pek çok bilgi direkt olarak onların eline geçmiş olacaktır. Aynı zamanda tüm bu etkinin beraberinde virüs, system.ini dosyasındaki içeriği de ele geçirerek sizi tamamen zor duruma sokabilir.

Sality Virüsü Özellikleri

Peki, virüsün özellikleri tam olarak nedir? Sality virüsü özellikleri verilmiştir. Farklı versiyonları ile de her zaman karşınıza çıkma ihtimalinin olduğunu bilmelisiniz. Bu farklı versiyonların sonucunda, farklı özellikler de ortaya çıkabilir. Bazı versiyonlar için bilgisayardan dosyaları silme özeliği vardır denebilir. Bazıları için ise key logger olarak çalışması, basılı tuşları uzak cihazlara göndermesi gibi bir özellik söz konusudur. Ayrıca kullanılan anti-virüs programını da direkt olarak devre dışı bırakma özelliğinin olduğunu bilmelisiniz.

Sality Virüsü Temizleme

Bilgisayara gelen bu virüsün temizlenme yöntemi virüs programlarıdır. Bilgisayarın internete bağlantısı da devre dışı bırakıldıysa USB bellekler kullanarak virüs programları ile temizleme işlemlerinin gerçekleşmesi sağlanmalıdır. Virüs temizleme işleminin tam tarama ile yapılması mümkündür. Sality virüsü temizleme işleminin ardından mutlaka Malwarebytes programı ile de temizleme işleminin gerçekleşmesi önemlidir. Zararlı malware karşı Norton Power kullanımı önerilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu