Eğitim

Okulda Bitki Yetiştirmek Öğrencilere Ne Gibi Bir Fayda Sağlar?

Okulda bitki yetiştirmek, özellikle iç mekan bitkileri yönünden oldukça büyük faydaları öğrencilere sağlamaktadır.

Okulda bitki yetiştirmek, iç mekan bitkileri yönünden birçok faydayı öğrencilere sağlamaktadır. İç mekan bitkileri, hasta olan kişilerin iyileşmesine, ofis ve hastane çalışanlarının ruh hallerinin iyileşmesine, üretkenliklerin ve morallerinin artmasına yardımcı olmaktadır.

Bitkiler, mutluluğumuza ve sağlığımıza katkı sağlamaktadır. Bunlarla birlikte, diğer eğitim ortamları ve okullar için oldukça faydalı unsurlar olarak dikkat çekmektedir. Tıpkı hastane ve ofislerde olduğu gibi, okul içerisindeki stres seviyesi sıklıkla artabilmektedir. Hastalık yapma özelliği yüksek olan mikroplar kişilerin yakın temaslı olduklarından dolayı kolay bir şekilde yayılabilmektedirler.

Süs Bitkisi Yetiştirmenin Öğrencilere Sağlamış Olduğu Faydalar

İç mekan yani süs bitkilerinin sınıf içerisindeki genel üretkenlik ve sağlığı arttırmasına etki etme durumu şu şekildedir:

  • Sınıf içinde var olan performansı arttırmaktadır.
  • Anksiyete ve stresle başa çıkmayı kolaylaştırmaktadır.
  • Devamsızlık ve hastalığı azaltır.

Topluluk içinde olmayı kolaylaştıran algının teşvik edilmesini sağlar.

Sınıf İçi Performansın Artması

Okul içerisinde bitki yetiştirmek, tıpkı ofis ve hastanelerde olduğu gibi, öğrencilerin ruh hallerini iyileştirip, üretkenliklerini arttıracaktır. Bu durumda, sınıf içerisindeki öğrencilerin performanslarının artmasına neden olacaktır.

Bitkilerin olduğu bir ortam içerisinde olmak, hafızayı %20 oranında geliştirmektedir. Hafızayı geliştirip, bazı testlerde başarılı olunduğu, kanıtlanan bir durumdur. Bunun nedeni ise, bitkilerin gövde ve yaprakları sayesinde arka planda var olan seslerin emilebilmesidir.

Stres ve Anksiyeteyle Başa Çıkmada Sağladığı Yardım

Süs bitkisi yetiştirmenin sağlamış olduğu bir başka fayda ise, öğrencilerin performanslarının artışında, gerginlik, stres ve anksiyete gibi durumların azalmasını sağlamak. Bitkiler anksiyete ve gerginliği %37 oranında, öfkeyi ise, %44 oranında azaltmaktadır.

Devamsızlığı ve Hastalığı Azaltması

Okullarda bitkilere yer açılması, öğrenci ve personellerin baş ağrısı gibi olumsuz etkilere maruz kalmalarına neden olacak yüksek seviyedeki karbondioksit seviyesini azaltmaya yardımcı olmasıdır.

2002 yılında Fjeld tarafından Norveç’te yapılan bir araştırmada, saksı bitkilerinin ilkokul öğrencilerindeki hastalıktan kaynaklı devamsızlıkları azalttığı öğrenilmiştir. Süs bitkisi yetiştirmek, özellikle kapalı mekanlar içerisindeki insanlara her yönden büyük katkı sağlamaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu