Moda

Moda Kültür İlişkisi ve Modanın Kültüre Etkisi Nedir?

Moda Kültür İlişkisi ve Modanın Kültüre Etkisi Nedir? Moda kelime anlamı sürekli değişim gösteren giyim, aksesuar, mobilya gibi alanlarda kendini gösterir.

Moda Kültür İlişkisi ve Modanın Kültüre Etkisi Nedir? Moda ve kültür birbiri ile her zaman bağlantılıdır. Moda toplumun ihtiyaçlarına göre eşyaların nasıl kullanılması gerektiğini ve tüketim eğilimlerini belirlemektedir.

Moda ve Kültür İlişkisi

Ülkelerin ekonomik, siyasal ve teknolojik unsurları ile gelişen moda o ülkenin kültür ağını oluşturmaktadır. Moda genellikle kıyafetten oluşur algısı kesinlikle yanlış bir kavramdır Çünkü moda her sektöre hitap eden oluşumdur. Belirli zamanlarda moda anlayışı o toplumdaki politika ve sanatta eğilimleri gözler önüne sermektedir. Bir ülkenin sanattaki başarısı o ülkenin sosyal kültürel açıdan ilerlemesine katkılar sağlamaktadır. Sanat ve moda kültürün birer parçası olarak değişik kavramlar üretmektedir. Bir toplumun kıyafetleri geçmiş tarihini ve kökenlerini yansıtmaktadır. Örneğin İskoç erkeklerinin giydiği geleneksel etekler o ülkenin tarihe ne ışık tutmaktadır. Çünkü, her giyilen geleneksel kıyafet farklı anlamlar taşımaktadır.

Modanın Kültüre Etkisi

Modanın kültüre etkisi örneğin; İskoç erkekleri avlanmaya giderken dizlerinin üzerine omuz atkısı takmaktadır. Zaman içerisinde daha geniş atkılar kullanılmışsa da ekstra kumaş taşımak istemedikleri için üst tarafı bırakıp sadece alt tarafı giymeye devam ettiler, bu şekilde ilk kiltler ortaya çıkmaya başlamaktadır. Kral tarafından tepkiler görse de İskoç halkı tarafından benimsenen kıyafet giyilmeye devam edilmektedir. Böylece yıllarca süregelen İskoç geleneksel kıyafeti tüm dünya tarafından tanınmaya başlanmıştır. İskoçlar özel gün ve organizasyonlarda düğünlerde geleneksel kıyafetlerini giymektedir. Geleneksel kıyafetler ve kültür ilişkisi birbirine bağlantılıdır.

Örneğin; Hindistan ve Pakistan’ın sarısı, İspanya Pollaras Fas babuşları gibi olmaktadır. Dünya genelinde oluşan organizasyonlarda etkinliklerde ülkeler kendi halkını tanıtırken kendine has kıyafetlerini tanıtmaktadır. Türk kültüründe Anadolu kadının giydiği şalvar ve fistan o dönemin modasını ve insanının tarzını yansıtmaktadır. Bölgelere göre kıyafet tercihleri değişmektedir. Avrupa ülkelerinde daha rahat cesur kıyafetler tercih edilirken Ortadoğu ülkelerinde daha kapalı muhafazakar kıyafetler kullanılmaktadır. Tarihe baktığımız zaman her uygarlık yaşam biçimine ve şartlarına göre birbirinden değişik özellikler göstermektedir. Gelenek ve göreneklerine bağlı olan ülkeler kültürlerini hala yaşatmaktadır. Ev yaşantısı yeme, içme, kıyafet o toplumun tarzını göstermektedir. Maddi ve manevi değerlerimiz kültürümüzü yansıttığı için hayatımızın en önemli değer taşlarını oluşturmaktadır.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu