Sağlık

Mitral Kapak Yetmezliği Nedir?

Oldukça çok gözüken Mitral kapak yetmezliği her yaşta görülmekte ve bu sorun genetikle alakalı da olmaktadır. Bu makalede kısaca anlatacağız.

Mitral kapak yetmezliği; mitral kapak kalbin sol kısmında olan yani alt ve üst odacıkların arasında yer alan bir kapakçık olmaktadır. Mitral kapak  kanın geriye kaçmasına engel olur. Mitral kapak yetmezliği ise;  Mitral kapaktaki sol kısımda yer alan ventrikülün kasılması ve bununla beraber tamamen kapanmaması açık olması ve kanın geriye kaçması haline denilir. Kanın geriye kaçma miktarının oranına göre Mitral kapak yetmezliği derecelendirilmektedir. Bu artan dereceler yetmezliğin çok önemli olduğu demektir.

Mitral Kapak Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Mitral kapak yetmezliği belirtileri; özellikle sigara kullanan, stresli olan ve yorgunluk hissi ve bunu gibi pek çok sebepten ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerin olduğu hastalar çok önemsemezler. Bu mitral kapak yetmezliği çok sinsi ilerleyen bir hastalık olmaktadır. Mitral kapak yetmezliği hastalığın ilk zamanlarında çok fazla belirtiler göstermez. Bundan dolayı da Mitral kapak yetmezliği başka hastalıkların oluşmasında görülmektedir.

Mitral kapak yetmezliği belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Kişilerin bacaklarında ödem oluşması,
  • Nefes darlığının yaşanması,
  • Kalp ritim bozukluğunun gözükmesi,
  • Kişilerin çabuk yorulması,
  • Kalbin fazla çarpması yani kalp çarpıntısının artması belirtiler arasında yer almaktadır.

Mitral Kapak Yetmezliği Sebepleri Nelerdir?

Mitral kapak yetmezliğin sebepleri; doğuma bağlı sebepler, ileri yaşlarda kalp krizi geçirilmesi ile mitral kapakçığının bozulması ve beta mikrobunun boğazda ve eklemlerin tutması ile görülmesidir. Mitral kapak yetmezliği özellikle ileriki yaşlarda kalp kapakçıklarının kireçlenmesi ile de ortaya çıkmaktadır.

Mitral kapak yetmezliği olan kişilerin çoğu ufakken yani çocukken iltihaplı bir hastalık geçirmiş olması ile ortaya çıkmaktadır.

Mitral Kalp Yetmezliği Tedavisi Nasıl Olur?

Mitral kapak yetmezliği tedavisi; bu tedavide kapak  yetmezliğinin hangi derecede olduğu çok önemlidir. Derecesi az olan kişiler de ilaç tedavisi yapılmaktadır. İlaç tedavisi ile hastalığın ilerlemesi doldurulmaktadır. Bu hastalara idrar söktürücü ilaçlar verilmektedir. Ayrıca da tuzu kısıtlamaları önerilir. Çok yüksek derece olan kişiler için ise; cerrahi işlem yapılması gerekmektedir. Bunun için doktorunuza baş vurun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu