Yaşam

Metamorphos Dönüşümler

Metamorphos Dönüşümler

Metamorphos  antik yunan mitolojisinin en önemli konularından biridir. Özellikle şarap tanrısı Dionysos ile olan ilişkisi iyi bilinmektedir. Tanrının dönüştürücü (Metamorphos) gücünün son halkasında yer alan Tyrrenos mitolojisinin tanrısal güce ulaşma noktasında en önemli mtolojidir.
Metamorphos mitolojisinde deniz yolu ile Naksos adasına geçmek isteyen şarap tanısı Dionysos, Tyrrenialı korsanlardan adaya geçebilmek için yardım ister.  Bu isteği kabul edip tanrıyı gemilerine aldılar. Daha sonra yolcuları köle olarak satmak için Asya’ya yön değiştirdiler. Bu durumu fark eden tanrı Dionysos,  gemicilerin küreklerini yılana dönüştürdü.  Gemilerini ise flüt sesleri eşliğinde asma şarmaşıkları ile sardı. Tanrının gazabından korkan gemiciler kendilerini denize attılar. Denize atlayan her gemici yavaş yavaş yunus balığına dönüşerek Metamorphos gerçekleştirdi. Bu dönüşümden dolayı yunus balıkları fırtınalı zamanlarda gemicilere dost olarak onları korumaya çalışır. Bu mitolojiile tanrı önemli bir güce kavuşur ve herkes tarafından kabul edilen bir tanrı olur.
Etrüsk mezarlarında bulunan ve bir tür taşıma kabı olarak kullanılan hydria üzerinde anlatılan bu mitolojik sahnenin çok sevilerek kullanılması ise  Etrüsklerin atası olarak kabul edilen Tyrrenos ile bağlantısından kaynaklanıyor. Etrüsklü bir kahraman, aslen  köken olarak Lydialı olarak bilinir ve daha sonra İtalya’ya yerleşerek Etrüsk halkını meydana getirir.  Kahramanın en dikkat çeken bir diğer özelliği ise Tarkan adında bir erkek kardeşinin olması ve bu kardeşin Türklerle ve Etrüsklerle arasındaki ilişki de önemli bir edindi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu