Yaşam

MERSİN YÖRESEL LEZZETLERİ NELERDİR?

 

MERSİN YÖRESEL LEZZETLERİ NELERDİR?

1) Yaban Mersinli Puding: Mersin ilimizin bu yöresel lezzetini yapmak için 200 gr kadar yaban mersinini dört çorba kaşığı şekerle pişirdikten sonra soğumaya bırakınca pudingimizin sosunu hazırlamış oluyoruz. Daha sonra 2,5 su bardağı sütü, bir yumurta sarısını, yedi çorba kaşığı şekeri, iki çorba kaşığı unu, iki çorba kaşığı nişastayı, iki paket vanilya ve üç dal nane yaprağını bir tencerenin içerisinde iyice kaynatıyoruz ve büyük boy fincanların içine döküyoruz. Daha önceden hazırlamış olduğumuz sosumuzu fincanların üzerine döktükten sonra nane yaprağı ile de süsleyebiliriz.

Yaban Mersinli Puding

 

2) Gülnar Usulü Pilav: Mersin ilimize ait bu yöresel lezzeti yapmak için bir tane patlıcanı küp biçiminde doğruyoruz ve sonra da sote yapıyoruz. Sonra bir tane yeşilbiber ve bir tane soğan ilave edip, bir su bardağı bulguru da pişirdikten sonra ilave ediyor ve beş dakika civarında kavuruyoruz. Doğranmış halde olan iki tane domates ve iki diş sarımsağı da katarak beş dakika kadar pişirmeye devam ediyoruz. Bir tutam kırmızıbiber, nane ve karabiberden oluşan baharatlarımızı iki su bardağı sıcak et suyuna döktükten sonra üstüne de bir tutam taze feslikan ekleyerek kısık ateşte pişirmeye bırakıyoruz.

aa
Gülnar Usulü Pilav

 

3) AVOKADO EZMESİ: Mersin yöremize ait bu lezzeti yapmak için dört tane avokado’yu soyduktan sonra ezme haline getiriyoruz. Ezmenin içerisine 250 gr tahin ve 200 gr balı dövülmüş cevizle birlikte katıyoruz. Daha sonra bir kaşık ile servise hazır kıvama gelene kadar iyice karıştırıyoruz.

s
AVOKADO EZMESİ

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu