Sağlık

MENOPOZ İLE ORTAYA ÇIKAN  ÖSTROJEN EKSİKLİĞİ

MENEOPOZ İLE ORTAYA ÇIKAN  ÖSTROJEN EKSİKLİĞİ

 

Menopoz ile birlikte LDL kolesterol düzeyi arttığından 60 lı yaşlarda kadınlar için kalp krizi riski çoğalır. Bu nedenle kapl damar sağlığına çok dikkat edilmelidir. -Ciltte Kırışıklık, Leke Cilte kısım kısım lekelenme gibi problemler yaşayabilirsiniz.. Menopoz ile birlikte ortaya çıkan östrojen eksikliği kadında organik ve psikolojik değişikliklere neden olabildiğinden , kadınların yaşam kalitesini düşürür.

MENEOPOZ
MENEOPOZ

 

 

 

 

 

 

 

İDEAL MENOPOZ YAŞI NEDİR?

Araştırmalara göre  51 yaş ve üzerindeki kadınlar adet düzensizliklerinin ortaya çıktığı dönemlerdir. Bu dönemlerde bir çok kadın hamile kalamayacağı düşüncesi ile  korunmayı bıraktığından bazı durumlarda istenmeyen gebelik gibi durumlarla karşılaşabilir.

MENEOPOZ

MENOPOZ DÖNEMİNDE BESLENME

Bu nedenle menopoz dönemine giren kadınlarda kilo artışına bağlı olarak ortaya çıkan şeker hastalığı ile birlikte alınan kiloların çeşitli problemler yaratacağı unutulmamalıdır. Ayrıca ağı diyet programı uygulayan kadınlar  diyet sonrasında yeterli miktarda kalsiyumun alamadığınızdan ve alınan kalsiyumun idrar ile atılması  nedeni ile  kemik kaybına neden olmaktadır.

MENOPOZ DÖNEMİ

 

Menopoz dönemindeki kadınların beslenme programları düzenlenirken ekmek – sebze – süt ve süt ürünleri, et ve çeşitleri, meyveler  tahıl grubu besinler, gibi osteoporozu önleyici gıdalaır tüketmesi tavsiye edilmektedir. Kemik erimesi  kalça   bilek omurga, kemiklerde  kırılma riski yüksektir. Özellikle erken menopoz  dönemecine giren kadınlarda ani terleme, ve ateş basmaları sıklıkla görülür .

MENOPOZ DÖNEMİ

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu