Yaşam

Kulak Çubuğunu Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Kulak Çubuğunu Kullanmanın Zararları Nelerdir? Pek  çok kişi kulak çubuğu kullanarak kulaklarını temizlediğini sanıyor, fakat bilinenin aksine oldukça zararlıdır. Peki zararları nelerdir? İşte detaylar..

Kulak Çubuğunu Kullanmanın Zararları Nelerdir? Kulak çubuğunu kullanmanın zararları arasında pek çok durum var. İlk olarak kulak çubuğunun kullanımının dış kulağı temizlemeye çalışırken dış kulakta çizik ya da benzer bir zarar ortaya çıkarması söz konusu olabiliyor. Bunun dışında direkt olarak bu çubuğu kullanmanın zararları arasında kirlerin dış kulaktan orta kulağa taşınması da var. Sizin için detaylı bir şekilde açıklıyoruz.

Dış Kulakta Zedelenme ve Enfeksiyon

Dış kulakta yapılan bu işlem, dış kulakta zedelenme ve enfeksiyona yol açabilir. Dış kulaktan zedelenme ve enfeksiyon sonucu ile karşı karşıya kalmamak açısından, direkt olarak temizleme işleminin aslında sadece pamukla yapılması önerilir. Kulağın içine bir şey sokmak son derece tehlikeli olacağından mutlaka uzak durulması gereken bir hareket.

Enfeksiyon durumu ise temizliğinden aslında çok da emin olmadığınız bir parçayı kulağınızın derin noktalarına soktuğunuzda enfeksiyon kapma riskinin de çok yüksek olduğunu göreceksiniz. Bunun için direkt olarak dış kulakta zedelenme ve enfeksiyon oluşması da söz konusu olabiliyor. Bunu göz önünde bulundurarak temizleme işleminin daha dikkatli yapılması son derece önemlidir.

Kirleri Ortaya Kulağa İtme

Yapılan bu işlem, kulak çubuğu ile kulak temizleme olmuyor. Kirlerin dış kulaktan orta kulağa itilmesi halini alıyor. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda, daha iyi bir sonuç almak açısından sadece pamukla temizlemeniz önerilenler arasında. Direkt olarak orta kulakta herhangi bir sağlık sorununa neden olmamak için kulak çubuğu kullanmamanız önerilir. İtilen bu kirler sonrasında enfeksiyona neden olabileceği gibi, zarar verip ağrı da yapabilir.

Kulak Tıkanıklığı ve İşitme Kaybı

Kulak tıkanıklığına neden olabilecek olan kulak temizleme şekli, aynı zamanda kulak tıkanıklığını ortaya çıkararak direkt olarak sizin işitme kaybı yaşamanıza da neden olabilir.  Bu durumda direkt olarak kulak tıkanıklığı sebebi ile kişinin işitme kaybı yaşaması söz konusu olur. Daha doğru bir temizleme şekli ile bu durum ortadan kalkabilir. Kulak tıkanıklığı ve işitme kaybı da nedenler arasında.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu