Sağlık

Kadınları İlgilendiren Hastalık: Cushing Nedir?

Cushing hastalığı nedir
Cushing hastalığı nedir

Cushing hastalığı nedir sorusu karşılığında verilen bilgilerin karmaşık olması bu hastalık hakkında detaylı ve doğru bilgi alamamanıza neden olabilir. Cushing hastalığı, hipofiz bezinin böbrek üstü bezini uyaran ACTH yani adronokortikotrop hormonunu fazla ürettiği durumlarda ortaya çıkar. Bunun sonucunda vücutta belli bölgelerde fazla yağlanma, kolay morarma, ensede yağ birikmesi ve mor kalın çatlaklar gibi belirtiler oluşur. Cushing hastalığı, cushing sendromu ile karıştırılmamalıdır. Cushing sendromu cushing hastalığının neden olduğu bir sedromdur.

 Peki Cushing Hastalığı Neden Olur?

Cushing hastalığı neden olur? Böbrek üstü bezinin fazla büyümesinden kaynaklanır. Bunun bir diğer nedeni de tümördür. Hipofiz bezinin büyümesi ile ACTH fazlalaşır. ACTH, stres hormonunu kontrol eden kortizol ün kontrolünü sağlar. Yani vücudumuzda ACTH arttıkça kortizol de artar.

Cushing Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi Cushing hastalığının da belirtileri vardır. Birçok belirtinin birçok hastalık belirtisi ile karşılaştırılmasından dolayı cushing hastalığı belirtilerini size madde madde sayıyoruz. Cushing hastalığı belirtileri nelerdir sorunuz için aşağıdaki maddelerden yanıt bulabilirsiniz.

Cushing hastalığının en belirgin özelliği fazla kilolardır.
Ciltteki hassaslaşma gözle görülür ölçüde olur.
Yüzde ve vücutta şişlikler ve mor çatlaklar olur.
Akne ve kıllanma görülebilir.
Vücutta özellikle gövdenin yağlanması görülebilen belirtileridir.
İlerlemiş safhalarda mide kanaması gibi sonuçlar görülür.
Ensede yağ birikmesi

Cushing Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Cushin hastalığı hormonal bir sorundur. Tedavi edilmediği durumlarda yağlanma giderek artar ve engellenemez kilo alma sorununa neden olur. Tansiyon yüksekliği ve kalp sorunlarına kadar gidebilecek komplikasyonları görülebilir. Cushing hastalığı tedavi edilmezse ne olur sorusuna verilebilecek en önemli cevaplardan biri de şeker hastalığıdır.

Cushing Hastalığı Tedavisi Nedir?

Cushing hastalığı tedavisi nedir, günümüzün merak edilen sorularından birisidir. Birçok kişide görülen bu hastalığın tedavisini ertelemeden yapmak gerekiyor. Ertelendiği durumlarda kilo alma, yağlanma, tüylenme, akneler gibi sorunlar giderek artıyor.

Cushing hastalığı gibi bir hormon hastalığının tedavisi, hormon tedavisi ile yapılmaktadır. Hipofiz tedavisi ile yapılan bu tedavi, görülebilen tümörün çıkarılması ya da görülemiyor ise de hipofiz bezinin sorunlu kısmının çıkarılması ile uygulanır. Hipofiz bezinin sorunlu kısmının çıkarılması durumunda tedavi yeterli gelmiyor ise hipofiz bezinin tümünü çıkarmak dahi gündeme gelebiliyor.

Cushing Hastalığı Tekrarlar Mı?

Cushing hastalığı tekrarlar mı sorusu bu hastalığı yaşayanların en fazla merak ettiği sorulardan birisidir. Cushing hastalığının tedavisinde hipofiz bezinin tümünün çıkarılmadığı durumlarda ve tedavi sırasında uygulanan yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda hastalık tekrarlayabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu